Co je rizikové kácení stromů a kdy se obrátit na odborníka?

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

Potřebujete pokácet strom, ale sami na to nestačíte? Zkušenější amatér mnohdy zvládne kácení svépomocí, ale jsou případy, kdy jde o zbytečný risk a přichází na řadu pomoc odborníka. Kdy mluvíme o rizikovém kácení a na kolik vás vyjde?

Základním rozdílem běžného a rizikového kácení je postup, kterým se zásah provádí. Kvůli nepříznivým faktorům někdy bývá nemožné porazit strom klasicky v celku, tzv. u paty, ale musí se kácet po částech. V případě vzrostlejších dřevin se odpadající části odchytávají do lana, často se značným bezpečnostním rizikem.

Nejčastějším z komplikujících faktorů je hrozba pádu. Každý mohutnější strom v blízkosti obydlí představuje určité riziko při vichřicích či bouřkách. Proto je důležité se o ně starat a hlídat jejich stabilitu, pravidelně odstraňovat přerostlé větve, provádět prořezávání apod. V některých případech ale strom zachránit nejde, protože je dutý, nahnilý, nebo vlivem špatného růstu extrémně vychýlený.

Stejně tak může dojít k poškození vlivem nepříznivého počasí. Přestože se porážení doporučuje provádět v období vegetativního klidu, v těchto případech je třeba jednat neodkladně a riziko pádu co nejdříve eliminovat. Nemusíte dokonce ani vyřizovat povolení na příslušném městském úřadě, pouze stačí skutečnost oznámit spolu s odůvodněním zásahu.

Dalším důvodem k pokácení vrostlých dřevin, které je označováno za rizikové, jsou případy, kdy jejich větve zasahují do blízkých objektů. Na vině je často nedůkladná péče, ale také například jejich stáří. Při rozhodování o odstranění celého stromu je vždy třeba mít na paměti jeho hodnotu a zvážit, zda není možná pouze redukce jeho částí. Stromy nejsou jen estetickou ozdobou, ale mají nenahraditelný pozitivní vliv na životní prostředí. Někdy ale není jiná možnost než ho navzdory jeho stáří pokácet.

Ve všech zmíněných případech je kvůli zvýšené rizikovosti nutné obrátit se na odborníka. Určit přesnou cenu rizikového kácení je nemožné, protože vždy závisí na konkrétním případu a jeho rizikovosti. Ovlivňujícími faktory jsou např. průměr a výška stromu, druh dřeva, vzdálenost od objektu či vychýlení mimo přirozenou osu. Obecně se ceny pohybují v řádu tisíců korun, většina firem ale poskytuje bezplatné konzultace, které vám pomohou cenu určit, často stačí pouze zaslat fotografii stromu. Připlatit si můžete i za zajištění úklidu a likvidaci dřevní hmoty.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.