Rychlé recepty

Citronela: Tráva s vůní citronu

zdroj: www.sxc.hu

Citronela je exotická bylinka, která svým vzhledem připomíná trávu. Ovšem chutí a vůní se významně podobá citronu. Rostlina je hojně využívána v kulinářství. Výborně se hodí do asijských, thajských, vietnamských a indonéských pokrmů. Chuť citronely dobře vyniká u ryb, plodů moře a kuřete.

Bylinka se obvykle kombinuje s česnekem, koriandrem, šalotkou či paprikou. Na přípravu jídel s citronelou si musíme dát pozor. Na rozdíl od bazalky se stonky citronely vaří společně s pokrmem, tím mu předají svou citronovou chuť. Před konzumací jídla stonky citronely vyjmeme. Jsou moc tuhé a v jídle by nás nepotěšily.

Citronová tráva není jen na vaření. Připravit z ní můžeme lahodný čaj, který blahodárně působí proti nachlazení, příznivě ovlivňuje zažívání a uklidňuje nervovou soustavu.

Citronela je často využívanou bylinkou v kosmetickém průmyslu. Své uplatnění najde také v podobě vonných tyčinek, které dobře odpuzují hmyz.

Jak jsem v úvodu zmínil, citronová tráva je exotickou bylinkou. U nás proto neroste. Pro své pěstování potřebuje teplé a vlhké klima. Citronelu však bez problému seženeme u asijských prodejců a v dobře zásobených supermarketech.

Může vás zajímat

Letošním trendem jsou zapuštěné bazény. Poradíme, z čeho vybírat

Letošní léto se pravděpodobně ponese v duchu utlumené turistické sezóny a omezeného počtu návštěvníků na veřejných koupalištích. Nenechte si zkazit letní pohodu, radovánky u vody přesuňte na zahradu. Vysvětlíme, které bazény jsou letos trendy.