Chytrá zahrada využívá robotické sekání a automatické zavlažování. Poznejte přínosy zavlažovacích systémů

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Moderní technologie zasahují do života každého z nás. Usnadňují nám každodenní činnosti a především rozšiřují okruh využitelných funkcí. Již nyní má nástup internetu věcí (IoT – Internet of Things) dynamický vliv na rozvoj chytrých domácností. Víte ale, že kromě chytrých domácností se dynamicky rozvíjí také chytré zahrady? Vysvětlíme, jak chytré zahrady využívají robotické sekání trávy a automatické zavlažovací systémy.

Co je to chytrá zahrada?

Chytrá zahrada představuje efektivní a automatizovaný koncept péče o zahradu. Do údržby zahrady jsou zapojeny moderní technologie, které osvobozují majitele od pravidelné údržby a šetří drahocenný čas. Koncept chytré zahrady zároveň šetří životní prostředí, neboť efektivně využívá vodu, která se v optimálním množství dostane k určeným rostlinám, a tím udržuje vhodný ekosystém.  

V současnosti chytré základy využívají dva základní pilíře – robotické sekání trávy a automatické zavlažování. Někdy koncepci rozšiřuje také chytré osvětlení, které spíše patří do kategorie chytrých domácností.

Jak pomáhá robotické sekání trávy?

Přínosy robotického sekání pro majitele chytré zahrady spočívají v naprosté eliminaci rutinní a stále se opakující činnosti. Automatizované robotické sekačky pracují podle nastavených časových harmonogramů a v pravidelných cyklech se starají o dokonalé zastřižení trávníku. Výhody robotického sekání trávy by vydaly na vlastní článek, my se však zaměříme na přínosy automatických zavlažovacích systémů.

Proč je důležité automatické zavlažování?

Letní počasí v posledních letech, vyjma letošního roku, bylo extrémně horké a suché. To se negativně promítalo na stavu přírody. Trávníky vysychaly a měnily se ve žluté planiny. Podobné platilo pro mnohé plodiny, které se potýkaly s nedostatkem úrody.

A proto se zavlažovalo, kde se jen dalo. Ruční kropení z hadic s sebou ale přináší některá úskalí. Především začínáme zavlažovat až v době, kdy vidíme, že trávník usychá. To je pozdě. Za druhé proud vody má na vyschlé půdě tendenci stékat. Tím dochází k neefektivnímu hospodaření s vodou, které je v suchém létu nedostatek. A za třetí přílišné přemokření rostlinám nesvědčí.

Efektivní řešení proto představují automatické závlahové systémy, které vodu systematicky dávkují v požadovaném množství. Zavlažování zahrady navíc probíhá v době, kdy to zahrada nejvíce vyžaduje. A tím není poledne! Pro trávník a rostliny je přínosné zavlažovat v ranních a večerních hodinách, kdy dochází k nejmenšímu odpařování vody z půdy.

Jaké zvolit zavlažovací systémy?

Výběr a správná koncepce zavlažovacího systému nejsou pro laika jednoduchým úkolem. Obecně lze říct, že pro trávníky jsou vhodné výsuvné zadešťovače. Naopak pro zavlažování okrasných květin a zeleninových záhonů jsou vhodné kapkové zavlažovací systémy.

Koncept chytré zahrady spočívá v důkladném naplánování a instalaci automatických závlahových systémů a ve správném naprogramování řídicí jednotky, která se postará o automatické spouštění i optimální dávkování vody. Pro vyšší efektivitu a ekologický provoz je vhodné pro zavlažovací systémy využít dešťovou vodu, například ze sudů nebo podzemních velkokapacitních zásobníků na dešťovku.

Realizace chytré zahrady

Na realizace chytrých zahrad se zapojením robotického sekání trávníků a automatického zavlažování se specializuje česká firma Smart Zahrady z Polné na Vysočině. Společnost poskytuje odborné konzultace, návrh chytré zahrady a postará se o kompletní realizaci včetně záručních a pozáručních servisních služeb. Chytré zahrady již nejsou vizí budoucností, chytré zahrady jsou realitou dnešních dnů.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.