7 tipů pro údržbu a zazimování zahradní techniky

Údržba nářadí. zdroj. Husqvarna
Údržba nářadí. zdroj. Husqvarna

Aby zahradní technika dobře sloužila i příští sezónu, je třeba nepodcenit její údržbu. A to především před jejím uložením k „zimnímu spánku“. Základním pravidlem je techniku během zimy uskladnit na suchém a mrazuvzdorném místě. Přes zimu je také více času na využití služby autorizovaného servisu, pokud vše nefunguje, jak by mělo. A další důležité tipy přináší Tomáš Nevečeřal, produktový specialista společnosti Husqvarna.

„Sortiment zahradní techniky zahrnuje širokou škálu strojů, a přesto stačí dodržovat několik základních pravidel pro její údržbu k tomu, aby vždy odváděla perfektní práci a spolehlivě fungovala mnoho let. Během zimy je možné využít i služby servisních středisek Husqvarna, pokud si na takovou práci sami netroufnete. U strojů, které slouží celý rok, se pravidelná údržba vyplatí dvojnásob,“ začíná Tomáš Nevečeřal a připojuje své osvědčené tipy.

1. Bezpečnost především

Zakládní pravidla bezpečnosti práce je třeba dodržovat jak při používání, tak i při čištění veškerých strojů. Údržbové práce je proto nutné provádět v klidu při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky.

2. Čistění

Při práci se zahradní stroje zašpiní a tak by čištění mělo být samozřejmostí po každém použití. Nejde pouze o estetické hledisko, ale o ochranu proti korozi. Některým částem strojů je před zazimováním potřeba věnovat větší pozornost – různým otvorům, záhybům a sekacím nožům. Na plastové součástky stačí použít navlhčený hadřík a po omytí stroj do sucha utřít. Pokud jsou na stroji mastná místa, snadno je vyčistíte benzinem. Pozor si dejte i na zbytky trávy nebo větviček – zadržují vlhkost a látky, které obsahují, jsou korozivní. Proto se sekačky a zahradní nářadí musí čistit nejlépe hned po použití, dříve než nečistot na stroji zaschnou. U motorových pil je nejjednodušší vyfoukat piliny kompresorem.

3. Základní prohlídka stroje a jeho částí

Tomáš Nevečeřal - produktový specialista Husqvarna, zdroj: Husqvarna
Tomáš Nevečeřal – produktový specialista Husqvarna, zdroj: Husqvarna

Po očištění stroje ho důkladně prohlédněte a zjistěte jeho opotřebení nebo eventuální poškození. U sekaček věnujte pozornost zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Vyčistěte je a případně vyměňte za nové. U traktorů a riderů, pokud je nevyužijete i v zimě, dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou poškozené nebo opotřebené. U motorových pil věnujte pozornost opotřebení řezacích částí, které budou potřebovat nabrousit.

4. Palivo a mazání strojů

U zahradních strojů poháněných benzínem nebo jeho směsí s olejem, které neslouží celoročně jako ridery nebo traktory, před zazimováním nebo při delším odstavení vyprázdněte palivovou nádrž. Pokud totiž ponecháte palivo například v nádržce sekačky či vyžínače během zimního skladování, může jít na jaře špatně nastartovat nebo může dojít k poškození motoru, protože benzín ztrácí svoji kvalitu.  V nádrži nových strojů je také možné ponechat alkylátové palivo, například XP Power, který má delší stálost a méně emisí. Navíc ochrání palivový filtr stroje. Řetězové pily pohání směs oleje smíchaného s benzinem, která se může časem měnit po stránce kvality. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je 6 týdnů. U stále populárnějších akumulátorových výrobků je to jednoduší – stačí pouze dobíjet baterii.

5. Promazání a impregnace

Nezapomeňte také všechny pohyblivé části zahradní techniky (ocelová lanka, ložiska a další) důkladně promazat olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky je možné ošetřit a naimpregnovat antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.

6. Pro řezací části strojů

Údržba řezacích částí zahradních strojů a nástrojů spočívá v jejich broušení. Tomu je třeba věnovat pozornost především u motorové pily, aby vždy byla ostrá jako břitva. U strojů sekajících pomocí struny je profesionálním trikem strunu vyjmout a nechat ji den namočenou ve vodě. Tím si udrží svou pružnost, snese větší napětí a vydrží déle.

7. Uskladnění zahradní techniky

Zahradní techniku nejen přes zimu skladujte v suchých a dobře větraných prostorách. Proti prachu ji můžeme chránit speciálními prodyšnými plachtami. Startovací baterii nabijeme a uložíme na místě, kde nemrzne.

Může vás zajímat

Chcete si užít léto naplno? Pak si co nejdříve pořiďte bazén

Uvažujete o pořízení zahradního bazénu? Poradíme vám, na jaké parametry se při výběru bazénu zaměřit.