7 kroků, jak nastartovat zahradní stroje na novou sezónu

Servis zahradní techniky, zdroj: Husqvarna

Sezónní zahradní technika celou zimu odpočívala. Pokud jste ji řádně uložili a vyčistili již po sezóně, máte napůl vyhráno. Osvojit si základní pravidla údržby, se kterými budou vaše zahradní stroje jako ze škatulky, zvládne každý. A když vše nefunguje, jak by mělo, je dobré obrátit se na odborníky a navštívit autorizovaný servis, kde se zahradní technice dostane odborné péče. Další důležité tipy pro základní údržbu zahradní techniky, které zvládnete i sami, přináší Tomáš Nevečeřal, produktový specialista společnosti Husqvarna.

Sortiment zahradní techniky zahrnuje širokou škálu strojů, a přesto stačí dodržovat několik základních pravidel pro její údržbu k tomu, aby vždy odváděla perfektní práci a spolehlivě fungovala mnoho let. Před sezónou je také vhodné využít služby servisních středisek Husqvarna, pokud si na takovou práci sami netroufnete. Základní údržba zahradní techniky však není žádná věda a vyplatí se ji nepodceňovat,“ říká Tomáš Nevečeřal a připojuje sedm základních kroků, díky kterým budou stroje v průběhu celé sezóny šlapat jako hodinky.

Krok č. 1 – Bezpečnost především

Bezpečnost práce je třeba dodržovat jak při používání, tak i při čištění veškerých strojů. Údržbové práce proto provádějte při vypnutém motoru a vytaženém síťovém kabelu či kabelu svíčky.

Krok č. 2 – Čistění

Při práci se zahradní stroje zašpiní, a tak by čištění mělo být součástí jejich běžného provozu. Nejlepší je provádět ho hned po skončení práce, než nečistoty zaschnou. Nejde pouze o estetické hledisko, ale rovněž o ochranu proti korozi. Pozor dejte na zbytky trávy nebo větviček. Některým částem strojů je potřeba věnovat větší pozornost – různým otvorům, záhybům a sekacím nožům. Na plastové součástky použijte navlhčený hadřík a poté stroj do sucha utřete. Mastná místa snadno vyčistíte benzinem. U motorových pil je nejjednodušší vyfoukat piliny kompresorem.

Krok č. 3 – Prohlídka stroje a jeho částí

Po očištění stroje ho ještě důkladně prohlédněte, zjistíte jeho opotřebení, poškození. U sekaček věnujte pozornost zapalovací svíčce a vzduchovému filtru. Vyčistěte je nebo vyměňte za nové. U traktorů a riderů využívaných celoročně dobře zkontrolujte skelet, nože a řemeny a ujistěte se, zda nejsou zničené. U motorových pil věnujte pozornost opotřebení řezacích částí, které budou potřebovat nabrousit.

Krok č. 4 – Palivo a mazání strojů

U zahradních strojů poháněných benzínem nebo jeho směsí s olejem je při delším odstavení nutné vyprázdnit palivovou nádrž. Palivo v nádrži sekačky či vyžínače ztrácí svoji kvalitu a může dojít k tomu, že stroj půjde špatně nastartovat nebo se dokonce poškodí motor. Maximální doba pro uchování namíchané směsi je 6 týdnů. U stále populárnějších akumulátorových výrobků je to jednoduší – stačí pouze dobíjet baterii.

Krok č. 5 – Promazání a impregnace

Pohyblivé části zahradní techniky (ocelová lanka, ložiska a další) důkladně promažte olejem nebo plastickým mazivem. Kryt a nože sekačky můžete ošetřit a naimpregnovat antikorozním sprejem. Řetěz motorové pily vyperte v olejové lázni, speciálně pokud používáte biologicky odbouratelný olej.

Krok č. 6 – Pro řezací části strojů

Řezací částí zahradních strojů je třeba čas od času nabrousit. Tomu je třeba věnovat pozornost u motorové pily, aby vždy byla ostrá jako břitva. U strojů sekajících pomocí struny je profesionálním trikem strunu vyjmout a nechat ji den namočenou ve vodě. Tím si udrží svou pružnost, snese větší napětí a vydrží déle.

Krok č. 7 – Uskladnění zahradní techniky

Zahradní techniku skladujte v suchých a dobře větraných prostorách. Proti prachu ji můžeme chránit speciálními prodyšnými plachtami.

Může vás zajímat

Vyberte si kvalitní kruhové krycí plachty pro zakrytí bazénů

Potřebujete zakrýt zahradní bazén? Hledáte vhodnou ochranu před deštěm do kruhu uloženého dřeva? Vysvětlíme, co nepodcenit při výběru kruhové zakrývací plachty.