Zelenina z balkonu

zdroj: www.sxc.hu

Nemáte vlastní zahrádku? Nebuďte z toho smutní. Skvěle poslouží terasa nebo balkon, ovšem pokud poskytuje dostatečné množství tepla a světla. Balkon je ideální pro sázení nejen okrasných květin, ale i pro pěstování zeleniny.

Velmi úspěšně lze pěstovat jahody, rajčata či nízké papriky. Je důležité vybrat kvalitní pěstební nádobu, aby nedocházelo k přemokření substrátu, který by měl být kyprý s dostatečným množstvím živin. Pravidelné zalévání provádíme odstátou vodou.

Jahody

Potřebují slunné a světlé místo. Rostlinky mají rády stále mírně vlhkou půdu, která by měla být mírně kyselá a provzdušněná. Pěstební nádoba (nejlépe se osvědčila samozavlažovací) by měla být vysoká minimálně 20 cm. Nesmíme zapomenout na pravidelné hnojení. Pak se nám jahody bohatě odmění chutnými plody.

Rajčata

Nejvhodnějším pro pěstování na balkoně jsou keříčková rajčata nebo cherry. Mají rády světlá místa chráněná před větrem. Truhlík by měl mít výšku minimálně pětadvacet centimetrů. Rostliny vyžadují jen tolik vody, aby půda byla vlhká, jinak by kořeny uhnily. Jako kvalitní hnojivo, kromě běžně zakoupeného v obchodech, můžeme použít i kvašený slepičí trus zředěný v poměru 1:10.

Papriky

Požadavky na pěstování jsou podobné jako u rajčat. Je vhodné světlé stanoviště, závětří a pravidelná zálivka. Na balkoně se daří pěstování chilli papriček. V truhlících vyrostou až do výšky třiceti centimetrů a ještě nám dekorativně ozdobí balkon či terasu. Paprikám dopřejeme pravidelnou zálivku a hnojení jedenkrát za týden.

Může vás zajímat

Skleníky s vodní mlhou: Inovace ve způsobu pěstování rostlin

Jednou z nejnovějších inovací v oblasti skleníků je využití vodní mlhy pro zvýšení či udržení vlhkosti. Tato technologie nabízí řadu výhod oproti tradičním metodám zavlažování.