Zabezpečení chaty před zloději

Ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com
Ilustrační obrázek, zdroj: www.pixabay.com

Podzim je tady a s ním přichází zazimování chat a chalup. Bohužel opuštěné chaty přitahují zájem zlodějů a nejrůznějších vandalů, kteří chatu chtějí vykrást nebo v ní pár dní přenocovat. Abyste podobným situacím předešli, myslete na jejich důkladné zabezpečení.

Jak praví jedno přísloví „kdo je připraven, není překvapen“, a proto nenechávejte vaše chaty nezabezpečené. Nezáleží, zda na chatu dojíždíte každý týden, nebo ji navštívíte až na jaře. Nájezdům zlodějům nelze předejít, tak proč mít neklidné spaní, jen proto, že jste pro bezpečnost vaší nemovitosti neudělali vše. Toto se samozřejmě netýká jen chalup, ale také rodinných domů, ve kterých máme daleko cennější majetek.

Častým argumentem, proč si majitelé před zloději nedostatečně nezabezpečili svou nemovitost, bývá nákladná investice do zabezpečovacích prvků. Je to však omyl, jelikož cena majetku, o který můžete při loupeži přijít je mnohonásobně vyšší.

V následujících odstavcích se konkrétně zaměříme, jaké zabezpečovací prvky zvolit.

Samozřejmostí je instalace bezpečnostních dveří s kvalitním kováním. Pokud jsou vaše dveře bytelné a navíc jištěné kladkou nebo železnou petlicí, jak to u mnohých chat bývá zvykem, pak se dveřmi nemusíte příliš zabývat, protože zloději volí cestu nejmenšího odporu. A tou bývají okna!

Bezpečnostní fólie na sklo

Účinnou obranou před vstupem oknem jsou bezpečnostní mříže. Někteří majitelé si však nechtějí kazit výhled do přírody mřížemi.

Mnohem méně nápadnou variantou jsou bezpečností fólie na sklo, které jsou naprosto čiré a zcela průhledné. Nezabraňují nerušenému pohledu skrz sklo a případný zloděj nemá šanci poznat, že jsou fólie na oknech instalovány.

Instalací bezpečnostní fólie zabráníte prohozením předmětů oknem, jako jsou kameny, dlažební kostky nebo zápalné lahve a zároveň znemožníte vysklení okna opakovaným úderem tyčí nebo jiným předmětem. Okno se při útoku sice rozbije, ale nerozpadne se na jednotlivé střepy. Dále zůstane celistvé a tím výrazně znesnadní vniknutí pachatelů do objektu.

Bezpečnostní fólie jsou vhodné pro instalaci na všechny typy skel, zachytí až 98 % UV záření, tudíž chrání váš interiér před vyblednutím barev nábytku.

Bezpečností fólie na sklo lze navíc instalovat i na okna automobilů, čímž zabráníte jeho vykradení.

Pořizovací náklady nejsou neúnosné. Cena bezpečnostních fólií se pohybuje od 300 Kč za 1 m2. Na interiérové bezpečnostní fólie je navíc poskytovaná záruka v délce 5 let.

Elektronické zabezpečení

Dalším způsobem účinné ochrany nemovitosti zastupují alarmy a elektronické zabezpečení, které vynikají velmi vysokým stupněm účinnosti.

Senzor pohybu, zdroj: www.pixabay.com
Senzor pohybu, zdroj: www.pixabay.com

V posledních letech se elektronické zabezpečení stává standardem rodinných domů, ale i rekreačních chat.

Elektronická zabezpečovací signalizace (EZS) pracuje na vyhodnocování signálů z pohybových čidel rozmístěných po domě.

Pohybová čidla bývají doplněna speciálními magnetickými kontakty nebo laserovými čidly, která jsou umístěna v oknech a vchodových dveří.

Při detekování pohybu nebo otevření oken či dveří v době, kdy je elektronické zabezpečení aktivní, je narušení nemovitosti hlášeno několika možnými způsoby.

  1. Spuštěním sirény, která je instalována v domě a má za cíl zloděje vylekat a hlavně upozornit sousedy na narušení domu. Na samotách nebo v opuštěných chatových oblastech může zvuková signalizace částečně ztratit na účinnosti.
  2. Zasláním SMS majiteli nemovitosti. Po této informaci můžete kontaktovat Policii ČR ohledně důvodného podezření z vloupání.
  3. Informování střediska centralizované ochrany, která situaci vyhodnotí a na místo vyšle svůj výjezdovým tým.

Všechny uvedené způsoby aktivní ochrany lze vzájemně kombinovat. Podle druhu elektronického zabezpečení můžete být informování o signalizaci požáru, úniku vody i plynu. Rozsah využití je vždy individuální podle potřeb majitelů a instalaci lze provést bezdrátově. To znamená bez dodatečných zásahů do vedení elektroinstalace.

 

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.