Přestože to na první pohled nemusí být zřejmé, osvětlení má velký vliv na psychickou pohodu člověka, ale také na pracovní výkonnost. Studie například prokázaly, že správně zvoleným osvětlením v pracovnách, třídách nebo kancelářích lze zvýšit efektivitu práce až o 10 %.
Vliv osvětlení na člověka ale není pouze pozitivní. Jelikož je povědomí o správné volbě osvětlení poměrně malé, bohužel stále převládají v domácnostech i na pracovištích negativní vlivy z nevhodně zvoleného osvětlení.
Špatné osvětlení má nezanedbatelný vliv na lidské zdraví. V pracovním prostředí může docházet k poruše soustředění a přetěžování očí. Naopak v domácnosti nesoulad mezi osvětlením a funkcemi lidského organismu může vyvolávat závažné zdravotní obtíže. Narušením přirozených biorytmů dochází k únavě, psychickému rozladění, bolesti hlavy, ale i ke kolísání tělesné teploty a celé řadě neurotických obtíží.
Parametry osvětlení
Vlivu osvětlení na zdraví člověka má několik faktorů, kterými jsou teplota světla, vlnová délka, kontrasty světla a stínu a hlavně sklon světla. Každé prostředí, ať už pracovní nebo relaxační vyžaduje odlišné nastavení parametrů, které vám v krátkosti představíme.
Jaké osvětlení zvolit do místností?
Obývací pokoj je pro mnohé multifunkční místností, ve které přijímáme návštěvy, čteme si, ale také v klidu a přítmí relaxujeme posloucháním hudby nebo sledování televize. Z těchto důvodů musí obývací místnost mít více zdrojů osvětlení. Hlavní stropní svítidlo s jasným světlem denní barvy (5500 K – kelvinů), poslouží k běžným aktivitám a setkávání se s rodinou, zatímco při čtení knížek využijete bodové světlo, se sklonem okolo 30 – 40o. Pro večerní relaxování jsou vhodná dekorativní světla s teplou barvou okolo 3000 K.
Kuchyň a jídelna patří k pracovním prostorům, které by měly být rovnoměrně osvětleny jedním nebo více hlavními LED svítidly s vyrovnanou tepelnou barvou. Světlo do kuchyně nesmí být ani moc teplé, ani studené. Stolování za studeného světla by v člověku vyvolávalo průmyslové a nekomfortní prostředí. Naopak kuchyňská linka, jako ryze pracovní prostor se osvětluje intenzivním světlem chladnější barvy, které zvyšuje soustředěnost. Ideální je umístění zářivky nad kuchyňskou linku, do prostoru pod skříňku, aby vás světlo neoslňovalo a zároveň nevytvářelo stíny.
Dětský pokoj se neobejde bez centrálního svítidla s denní teplotou barev. Aby však toto světlo nevrhalo stíny při vypracovávání domácích úkolů je nepostradatelná stolní lampa nebo bodové osvětlení, které bude svítit pod sklonem 40o – 45o. A jelikož si přejeme, aby si větší děti před spaním četli, nezapomínejte světlo do dětského pokoje doplnit lampičkou na čtení.
Ložnice je oázou klidu a čerpání nové energie, proto světla do ložnice vybírejte s teplým barevným odstínem, které navodí příjemnou atmosféru. To platí jak pro hlavní i dekorativní svítidla. Příliš studené a jasně bílé světlo by člověka před spaním rozrušilo. Ze stejného důvodu se vyhněte instalaci LED osvětlení.
Z mnoha druhů dekorativních, bodových, pracovních i stropních svítidel si vyberete u přímého výrobce svítidel Fulgur, jejichž světla vynikají širokou paletou barevných odstínů, jako jiná světla neblikají, jsou bezpečná a neobsahují těžké kovy.