Už žádné vlhké zdi a plísně, aneb sanujeme vlhké zdi

Sanace zdiva: zdroj: www.izolacehroz.cz
Sanace zdiva, zdroj: www.izolacehroz.cz

Naši rodiče a dědové jistě netušili, že rodinný dům, který postavili před padesáti lety, bude ještě dnes fungovat a my v něm budeme žít. Použitým tradičním izolačním materiálům došla životnost, což jsme poznali, a to v podobě vlhkého zdiva, plísní či opadávání omítky.

 

Problémy se špatnou izolací má nejeden majitel rodinného nebo bytového domu. Na zdech se tak začínají tvořit mapy, nezřídka kdy se objevují i tzv. solné výkvěty, plísně, charakteristický zápach nebo opadávání omítek.

 Nové technologie boří staré mýty

 Velkým nešvarem dnešní doby jsou mýty, které kolem sanací budov kolují. Jde především o stav, kdy si majitelé budov myslí, že jediným možným řešením vlhkých domů je podřezávání stavby za účelem bourání nebo volba sanačního omítkového systému.

Ovšem byl by omyl myslet si, že toto jsou jediné možnosti při problémech s vlhkými zdmi. Díky moderním technologiím a technickému vybavení je možné vytvořit izolaci vlhkého zdiva pomocí nerezových plechů nebo chemické injektáže. Samotné podřezání zdiva lze provádět za spolupráce diamantového lana. Současným trendem vysoušení zdiva se pak stává i tzv. aktivní elektroosmóza. Jde vlastně o proces odvlhčení pomocí elektrofyzikálních systémů. Ve zkratce bychom mohli říci, že díky polarizaci molekul vody dochází k postupnému vysychání takto ošetřeného zdiva.

 

Sanace zdiva, zdroj: www.izolacehroz.cz
Sanace zdiva, zdroj: www.izolacehroz.cz

 Sanační omítkové systémy jsou vhodným doplňkem k tradičním metodám sanací

Zákazníci se však nemusí obávat ani mechanických metod sanace vlhkého zdiva. Přestože tyto možnosti vycházejí z tradičních postupů, rozhodně dnes neplatí, že by se váš rodinný dům měl po částech odbourávat, izolovat a zpětně vyzdívat. Například metodu podřezávání zdiva diamantovým lanem lze využít pro všechny druhy zdiva. Technologii, která nepotřebuje průběžnou ložnou spáru, využijte všude tam, kde nejdou použít klasické možnosti podřezávání.

Vrchní omítkové systémy, zabraňující prostupu solí do zdiva, by měly být samozřejmostí. Sanační omítky jsou maltě podobné hmoty, které se nanášejí na předem očištěné zdivo. Díky pórovitosti této omítky dochází k lepšímu odvádění vodní páry a současně i k odstranění působení nechtěných solí. Po takovýchto zásazích klesá vlhkost zdiva na minimum.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.