Úspora energie na chalupě: Malým změnami výrazně ušetříte za elektřinu, vodu i teplo

zdroj: pixabay.com

Chataření a chalupaření je v České republice téměř národním koníčkem. Není proto divu, že je v tuzemsku přibližně půl milionu chat, chalup a rekreačních nemovitostí. Přestože jsou využívány především sezónně, není radno podceňovat spotřebu energií a jejich celkovou energetickou náročnost. Víte, jak na své chalupě ušetřit za elektřinu, teplo a vodu?

Na chalupě se většina z nás nechce vzdát zažitého komfortu. Teplá voda, elektřina na svícení a provoz domácích spotřebičů i teplo na chladné večery jsou proto samozřejmostí. Určitě dobře víte, kolik za energie na chalupě zaplatíte. Víte ale, jak i s malou změnou zvyklostí či s nepatrnou modernizací dosáhnout úspory energií?

Úsporné svícení a provoz elektrospotřebičů

Nejvyužívanější energií na chalupách je elektrická energie, která je nepostradatelná k svícení i napájení domácích spotřebičů a pracovních elektrických zařízení v podobě cirkulárky, štípačky dříví a dalších strojů. Jak ale snížit účty za elektřinu? Nepatrnou modernizací, která se výrazně promítne do měření spotřeby elektrické energie.

Například klasické žárovky více hřejí, než svítí. Respektive spotřebují mnoho energie, která je z větší části nehospodárně přeměněna na teplo. Přitom úsporné LED žárovky disponují až 5× vyšší účinností a oproti staré žárovce sníží spotřebu elektřiny až o 80 %.

Problémovým bývá také stand-by režim televizorů. Staré CRT televize v nečinném režimu spotřebují stovky korun ročně. U nových televizorů činí roční spotřeba ve stand-by režimu přibližně 150 Kč. Přitom jednoduše ušetříte vypnutím svítící diody stand-by režimu, které nové televize běžně umožňují. A staré televize stačí vypnout tlačítkem na televizi.

Vyzkoušejte tyto drobné změny a proveďte měření spotřeby elektřiny před a po provedení změn. Uvidíte, že rozdíl poznáte.

Nízkoenergetické vytápění a ohřev vody

Největší energetickou spotřebu reprezentují staré bojlery se špatnou izolací, ve kterých teplá voda rychle chladne. Přitom moderní elektrické bojlery mají jen minimální tepelnou ztrátu.

Další možností, jak za ohřev vody ušetřit představují solární kolektory. Ty během slunného dne akumulují teplo a slouží k ohřevu užitkové vody, která vydrží teplá i dlouho do noci.

A pokud si během chladných večerů chcete přitopit, myslete na správnou izolaci chalupy. Těsná okna, dveře, izolace podlahy od studeného sklepa i zateplení stropu podstatně zvýší úsporu tepla v interiéru.

Šetrná spotřeba vody

Zapomenout nesmíme ani na šetření s vodou. Každý chalupář dobře ví, že k zalévání zahrádky používá výhradně dešťovou vodu. Víte ale, že dešťovku lze využít i na splachování toalety? Průměrná osoba denně pouze na splachování spotřebuje 24 litrů vody! Nemusíte však rovnou investovat do nádrží a systému splachování dešťovou vodou. Bohatě postačí, když si zkontrolujte, zda vaše toaleta neprotéká. Protékající toaletou totiž pouze za hodinu proteče až 25 litrů vody. Tedy naše průměrná celodenní spotřeba na splachování.

Více praktických informací se dozvíte v našem článku Jak dosáhnout větší úspory vody v domácnosti.

Závěrem při odjezdu z chaty či jejím zazimování nezapomeňte vytáhnout ze zásuvky nebo přímo vypnout na jističi veškeré spotřebiče, které nejsou pro provoz opuštěné chaty nutné.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.