Jak dosáhnout větší úspory vody v domácnosti?

zdroj: pixabay.com

Věděli jste, že 97,5 % světové vody je obsaženo v mořích a oceánech, které jsou samozřejmě příliš slané? Většina ze zbývajících 2,5 % se ukrývá v ledovcích. Na běžnou spotřebu nám tedy zbývá jen minimální množství vody. Přitom ji využíváme snad na všechno – na pití, umývání, praní, výrobu všeho od oblečení až po jídlo.

Naše pitná voda pochází z řek, jezer a přehrad. Teče nám z kohoutku, ovšem 5,3 % Čechů vodu z vodovodů nemá. Každopádně podle Českého statistického úřadu průměrný Čech denně spotřebuje téměř 90 l vody. To není zrovna málo, přitom existuje mnoho způsobů, jak dosáhnout úspory vody v domácnosti.

Vyzkoušejte klasické tipy na úsporu vody

Když začnete pátrat po tipech pro úspory vody, jako první radu si určitě přečtete, ať se místo koupání sprchujete. Sprcha ušetří dost, nicméně i tak jí za minutu proteče asi 17 litrů. Omezte tedy čas sprchování na minimum.

Stejně tak zavírejte kohoutek, když si čistíte zuby, protože jím proteče 6 litrů za minutu. Nádobí neumývejte pod tekoucí vodou, myčku zapínejte, až když je plná (plná myčka spotřebuje méně vody než ruční umývání). V konvici na čaj či kávu si ohřívejte pouze tolik vody, kolik reálně potřebujete. Vyměňte kapající kohoutky.

To jsou základní všechno jsou základní rady. Ve skutečnosti ale můžete udělat mnohem víc. Kolikrát by vás ani nenapadlo, co všechno může mít vliv na oblast úspory vody.

Šetřete vodou i při přípravě jídla

Napadlo vás někdy, kolik vody je zapotřebí, aby se vypěstovalo či vyrobilo vaše jídlo? Vegetariáni, a hlavně vegani jsou z tohoto hlediska k přírodě šetrnější, protože nejvíce vody vyžadují právě hospodářská zvířata. Jedno je však jisté – nebudete-li plýtvat jídlem, ušetříte vodu.

Zamyslete se rovněž nad tím, jak doma připravujete zeleninu. Vaříte ji ve vodě? Zkuste pak vodu využít jako vývar na polévku, případně ji nechte zchladnout a zalijte s ní květiny. Alternativou může být i příprava zeleniny v páře, při které se mimochodem zachová daleko více živin a vitamínů.

Další tipy týkající se úspory vody v domácnosti najdete například na webu EON.cz.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.