Snadná a rychlá instalace nerezového komínu

Komín, zdroj: nerez-komin.cz
Komín, zdroj: nerez-komin.cz

Mnozí to možná znáte, když se na domě rozpadá starý zděný komín, který ztrácí tah a potřebuje opravit. Nebo pro změnu byste rádi v bytě instalovali krbová kamna, ale nemáte požadovaný komínový vývod. Velmi efektivním řešením zmíněných situací jsou nerezové komíny.

 

Nerezové komíny představují rychlé a snadné řešení jak si poradit s odvodem spalin. Jsou vhodné pro bytové a rodinné domy, bungalovy a také pro komerční projekty. Komín lze napojit na všechny dostupné krby, krbová kamna a kotle na plynná, tuhá i kapalná paliva.

Svou výstavbou se nerezové komíny hodí tam, kde nelze starý komín opravit nebo, kde nejde zděný komín postavit. Podstatnou výhodou nerezového komínu je skutečnost, že ho lze postavit téměř kdekoliv. Na rozdíl od klasického zděného komína nepodléhá jeho instalace stavebnímu povolení.

Další předností je možnost variabilního umístění. Komín tak lze umístit v interiéru nebo ho můžeme vést venku po obvodové zdi domu. Pro svou jednoduchou instalaci se nerezové komíny staly oblíbenými u řady novostaveb.

Snadná instalace, kterou zvládne i šikovný kutil

Samotná montáž komína není příliš složitá. Díky širokému spektru rozměrů dílů lze nerezový komín postavit i svépomocí. Jednotlivé kusy jsou dodávány v rozměrech 25 cm, 50 cm a 1 m. Průměr dílů je v rozmezí od 10 cm – 50 cm. V případě potřeby vyhnutí se z osy komína slouží nerezová kolena se sklonem 30o, 45 o, 60 o a 90 o.

Montáž v pěti krocích

1. Montáž začíná umístěním spodní nosné konzole, na které bude přichyceno napojení na kamna.

2. Pod konzolu se přichytí čistící kus včetně jímky na kondenzát.

3. Nad čistící kus instalujeme T kus se sklonem 45o pro krbové vložky nebo se sklonem 90o pro krbová kamna.

4. Následně vedeme komínový systém dle potřeby. K vyhnutí se z osy komína použijeme nerezová kolena. Při vedení systému přes střechu nebo přes stěnu budovy poslouží speciální průchodový díl.

5. Aby do komína nezatékalo, zakončíme ho komínovou stříškou nebo speciální hlavicí.

Zajištění celého komínového systému je řešeno pomocí upínacích objímek. Abychom zmírnili tlak působící na spodní nosnou konzolu, můžeme v průběhu vedení komínu umístit odlehčovací konzolu.

 

Vnitřní a vnější instalace komínu. Zdroj: www.kominy-nerez.cz
Vnitřní a vnější instalace komínu. Zdroj: www.nerez-kominy.cz

 

Bezpečný a žáruvzdorný

Hlavní podmínkou při instalaci komínového systému je, aby byl bezpečný a neohrozil majetek ani osoby pohybující se v blízkosti komína. Nerezový komín Bertrams tyto podmínky splňuje na výbornou. Díky žáruvzdorné izolaci se o komín nespálíme, ani neuškodí interiéru bytu. Teplota vnějšího pláště se pohybuje okolo 30 – 50 oC.

Nerezový komín nevyžaduje žádnou nadstandardní údržbu. Stačí ho podle předpisů nechat dvakrát do roka vyčistit kominíkem. Životnost komína přesahuje 30 let.

Nerezové komínové systémy vyrábí společnost EUROKAM SYSTEM s.r.o., kterou naleznete na stránkách www.kominy-nerez.cz. Doba dodávky komínových dílů nepřesahuje 10 pracovních dní. Kromě toho firma provádí montáže komínů po celé republice, realizuje specifické systémy podle zadání klienta a poskytuje poradenství, kalkulace a rozpočty zcela zdarma. Kvalitu těchto komínů dokazuje také pětiletá záruka.

Přejete-li si například postavit v domě krb a nemáte vhodný komínový systém k napojení? Díky nerezovým komínům budete mít po problému. S rychlou a snadnou instalací se můžete brzy těšit z plápolajícího ohně v novém krbu.

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.

2 Komentáře

 1. Somolová Ivana

  Dobrý den,je potřeba na nerezový komín,stavební povolení,ohláška nebo souhlas sousedů? Komín by byl na našem pozemku.Děkuji za odpověď.

  • Dobrý den,

   pokud plánujete instalaci nerezového komínu na již stojící a zkolaudovaný dům, potřebujete od stavebního úřadu Územní souhlas. Pro získání Územního souhlasu jsou nutné následující dokumenty:
   – žádost o územní souhlas
   – podepsaný souhlas od všech majitelů pozemků sousedících s pozemkem, na kterém instalaci komínu budete provádět
   – schválenou žádost stanoviska o ochraně ovzduší dle §11 odst. 3 zákona č. 201/2012 Sb. Toto stanoviska vydá místně příslušný odbor životního prostředí

   Více detailních informací o řízení Vám v případě Územního souhlasu sdělí místně příslušný stavební úřad, a v případe Stanoviska o ochraně ovzduší sdělí odbor životního prostředí na Vašem obecním úřadu či úřadu s rozšířenou působností.