Rychlá izolace základů pomocí narážení nerezových plechů

Izolace nerezovými plechy, zdroj: www.izolacehroz.cz
Izolace nerezovými plechy, zdroj: www.izolacehroz.cz

Vlhké a podmáčené zdivo představuje vážný problém. Vlhkost ohrožuje statiku zdí, stojí za padáním omítky a hlavně negativně ovlivňuje vnitřní klimatické prostředí bytu. Na zdech se tvoří plísně a spory, jejichž vdechování s sebou nese zdravotní rizika.

Při boji proti vlhkým stěnám nepomůže vysoušení zdiva nebo chemické odstraňování plísní. Základem je odhalit a eliminovat příčiny vlhkých zdí. Stěny mohou být zamočeny například v důsledku špatné střechy, která propouští vodu. Tato příčina se však vyskytuje minimálně. Nejčastější příčinou je chybějící nebo nedostatečná izolace základů či zdiva a postupné vzlínání, neboli nasávání vody z okolní půdy a podloží do stěn.

Jak vhodně izolovat vlhké stěny?

Pro zamezení vzlínání vlhkosti je nutné obvodové zdi domu nejdříve izolovat a až poté vysoušet. Technických řešení izolace základů se nabízí několik druhů. K rychlé a oblíbené metodě patří izolace nerezovými plechy.

Tato metoda spočívá v zarážení plechu z legované oceli do podélné spáry ve zdivu. Plechy jsou pneumaticky zaráženy do spáry bez nutnosti výřezu drážky. Nutná je pouze průběžná spára ve zdi, kterou disponují kamenné, cihlové i rozvolněné a přezdívané zdi.

Výhodou je rychlá aplikace, neporušení statiky budovy a minimální požadavky na prostor. Sanaci zdiva lze provádět i z jednostranného přístupu ke zdivu, tudíž nedochází k porušení interiéru budovy. Další předností izolace základů za pomocí nerezových plechů je dlouhá životnost, které dosahuje až 140 let.

Po důkladné izolaci přichází čas na vysoušení

Po vyřešení příčin vlhnutí zdiva nastává vhodný čas na vysušení stěn za pomocí odsávačů vlhkosti nebo běžného větrání. Před tím je nutné stěny zbavit omítky. Docílí se rychlejšího a efektivnějšího vysoušení. Celý proces ale ovšem není ihned. Kompletní vysušení zdiva trvá v řádech několika týdnů.

Poté ale díky důkladné izolaci budete mít od promáčených stěn a tvorby plísně pokoj.

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.

3 Komentáře

  1. v e-maile,ktorý mi prosím zašlite, Vám následne pošlem fotku zo sklepu v jednom vinařství na jihu Moravy v okolí Znojma. Zákazník si želal otryskanie cihlového zdiva a potom sme naplánovali len prekrytie zosilujúcou hmotou od firmy SIKA. Po otryskaní kremičitým pieskom sa nám v jednej časti do 4 dní vytvorila mapa, ktorá jasne ukazuje na vzlínajúcu vlhkosť. Nakoľko chce zákazník v budúcnosti mať zeď odhalenú, hľadáme najvhodnejší sposob odstránenia prenikajúcej vlhkosti a zaujal ma Váš. Napíšte mi prosím Váš názor a v neposlednom rade by ma zaujímala cena a doba realizácie. Šírku zdi len odhadujem na 30cm a délka toho javu je cca 10m.

    ďakujem za odpoveď

    Peter Vidán