Praktické využití mobilních topidel

Naftové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz
Naftové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz

Potřebujete-li si na chatě nebo v dílně přitopit, pak jistě hledáte vhodný mobilní zdroj tepla. Existuje jich celá řada. My se však zaměříme na naftová a plynová topidla, která dokážou vytopit velké prostory, jako jsou dílny, stodoly a uzavřené haly. Nalezneme mezi nimi i zdroje tepla s menším výkonem na vytopení místnosti nebo venkovního posezení.

 

Naftová topidla

Mobilní naftová topidla nalézají uplatnění v širokém okruhu odvětví. V zemědělství se používají pro vytápění stájí a drůbežáren, nebo stodol při vysoušení sklizně. V zahradnictví tyto topidla slouží k vytápění skleníků a fóliovníků. V průmyslu pro změnu slouží k vytápění výrobních hal a v neposlední řadě pomohou při společenských akcích s vytápěním uzavřených stanů.

Mobilní topidla mohou být zcela nezávislá v případě bezkomínového vývodu spalin nebo závislá na komínovém odvodu spalin, která zaručují čistý a teplý vzduch bez znečištění spalinami. Vedle toho bezkomínové topidla potřebují být umístěny v dobře větratelných prostorách, jakými jsou skladovací haly nebo stodoly.

Výhodou naftových topidel je rychlé vytápění velkých ploch, snadná obsluha, regulace teploty prostřednictvím termostatu a možnost nastavit časování zapnutí i vypnutí topení. Další výhodou je jejich snadná mobilita a bezpečnost při užívání. Vnější plášť není horký, tudíž nehrozí popálení nebo vznícení blízkých předmětů.

Přenosná topidla slouží také jako ve velkých mrazech k rozmrazení zmrzlého potrubí nebo jako prevence, když vám například nestíhá normální topení vytopit chalupu. Více se o druzích mobilních topidel dočtete zde.

Plynová topidla

Stolní plynové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz
Stolní plynové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz

Zatímco se naftová topidla hodí pro velké haly, stany, skleníky a dílny, pak kategorie plynových topidel nabízí jednoduché a rychlé zahřátí například při večerním grilování.

Plynový topidla se vyrábějí v mnoha produktových liniích. Od domácích plynových kamen, až po venkovní zahradní stolní i stojací topidla až po vytápění velkých hal. Různorodost použití je široká.

Topidla na plyn rozlišujeme podle druhu plynu, který chceme spalovat. Tím je buď klasický zemní plyn, nebo propan-butan. Plynové topení disponují bezpečným piezo-elektrickým zapalováním a lze je pohodlně ovládat termostatem.

 Jak vybrat vhodné topidlo?

Při rozhodování, jaké vybrat topidlo, se rozhodujte podle toho, jak velké plochy chcete vytápět, zda potřebujete vytopit interiér nebo exteriér a jaký druh topiva je pro vás přístupnější.

Pro vytopení obývacích interiérů a přitopení během venkovního posezení jsou vhodná topidla plynová. Vedle toho naftová topidla se více hodí pro vytápění stanů a větších ploch, kterými jsou výrobní haly, zemědělské stodoly a skleníky.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.

Jeden komentář

  1. Pěkný článek. Rád bych zmínil ještě tmavé zářiče, které se celkem dobře hodí jako nejenom jako průmyslové topení, ale i jako mobilní topení. Využívá to tichý hořák a je to energetický výhodné.