Praktické využití mobilních topidel

Naftové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz
Naftové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz

Potřebujete-li si na chatě nebo v dílně přitopit, pak jistě hledáte vhodný mobilní zdroj tepla. Existuje jich celá řada. My se však zaměříme na naftová a plynová topidla, která dokážou vytopit velké prostory, jako jsou dílny, stodoly a uzavřené haly. Nalezneme mezi nimi i zdroje tepla s menším výkonem na vytopení místnosti nebo venkovního posezení.

 

Naftová topidla

Mobilní naftová topidla nalézají uplatnění v širokém okruhu odvětví. V zemědělství se používají pro vytápění stájí a drůbežáren, nebo stodol při vysoušení sklizně. V zahradnictví tyto topidla slouží k vytápění skleníků a fóliovníků. V průmyslu pro změnu slouží k vytápění výrobních hal a v neposlední řadě pomohou při společenských akcích s vytápěním uzavřených stanů.

Mobilní topidla mohou být zcela nezávislá v případě bezkomínového vývodu spalin nebo závislá na komínovém odvodu spalin, která zaručují čistý a teplý vzduch bez znečištění spalinami. Vedle toho bezkomínové topidla potřebují být umístěny v dobře větratelných prostorách, jakými jsou skladovací haly nebo stodoly.

Výhodou naftových topidel je rychlé vytápění velkých ploch, snadná obsluha, regulace teploty prostřednictvím termostatu a možnost nastavit časování zapnutí i vypnutí topení. Další výhodou je jejich snadná mobilita a bezpečnost při užívání. Vnější plášť není horký, tudíž nehrozí popálení nebo vznícení blízkých předmětů.

Přenosná topidla slouží také jako ve velkých mrazech k rozmrazení zmrzlého potrubí nebo jako prevence, když vám například nestíhá normální topení vytopit chalupu. Více se o druzích mobilních topidel dočtete zde.

Plynová topidla

Stolní plynové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz
Stolní plynové topidlo, zdroj: www.rea-topeni.cz

Zatímco se naftová topidla hodí pro velké haly, stany, skleníky a dílny, pak kategorie plynových topidel nabízí jednoduché a rychlé zahřátí například při večerním grilování.

Plynový topidla se vyrábějí v mnoha produktových liniích. Od domácích plynových kamen, až po venkovní zahradní stolní i stojací topidla až po vytápění velkých hal. Různorodost použití je široká.

Topidla na plyn rozlišujeme podle druhu plynu, který chceme spalovat. Tím je buď klasický zemní plyn, nebo propan-butan. Plynové topení disponují bezpečným piezo-elektrickým zapalováním a lze je pohodlně ovládat termostatem.

 Jak vybrat vhodné topidlo?

Při rozhodování, jaké vybrat topidlo, se rozhodujte podle toho, jak velké plochy chcete vytápět, zda potřebujete vytopit interiér nebo exteriér a jaký druh topiva je pro vás přístupnější.

Pro vytopení obývacích interiérů a přitopení během venkovního posezení jsou vhodná topidla plynová. Vedle toho naftová topidla se více hodí pro vytápění stanů a větších ploch, kterými jsou výrobní haly, zemědělské stodoly a skleníky.

Může vás zajímat

Komentář: Odzvonilo plynovým kondenzačním kotlům? V Německu vláda omezuje jejich prodej, něco podobného se chystá i v Česku

Evropští zákonodárci hledají cesty, jak utnout vytápění plynem. Rozdíly mezi evropskou legislativou a efektivním způsobem vytápění popisuje Roman Švantner.

Jeden komentář

  1. Pěkný článek. Rád bych zmínil ještě tmavé zářiče, které se celkem dobře hodí jako nejenom jako průmyslové topení, ale i jako mobilní topení. Využívá to tichý hořák a je to energetický výhodné.