Nové byty představují výhodnou investiční příležitost

Rezidence Vrchlického, zdroj: www.rezidence-vrchlickeho.cz
Rezidence Vrchlického, zdroj: www.rezidence-vrchlickeho.cz

Zvažujete investici, která vám zajistí pasivní příjem, ale nevíte, jakou cestou se vydat? Zda investovat do akcií, podílových fondů, komodit, drahých kovů a nerostů, nebo do umění? Poradíme vám. Investujte do nemovitostí. Právě nyní je totiž ideální příležitost. Úrokové sazby hypoték jsou rekordně nízké a ceny nemovitostí se budou zvyšovat.

Nový byt nemusí primárně sloužit k vašemu bydlení. Pro investování je vhodnou volbou novou nemovitost pronajmout a z utrženého nájmu splácet výhodnou hypotéku. Za několik let byt splatíte, aniž byste museli snižovat své životní nároky.

Po splacení hypotéky byt jako investice přináší několik perspektivních variant. Byt lze nadále pronajímat a čerpat nájem. Jestliže ceny nemovitosti vzrostou, pak lze nemovitost výhodně prodat. Nebo byt můžete přenechat svým dětem.

Výhody nového bytu

Pořízení nového investičního bytu přináší několik výhod. Oproti starému bytu v paneláku odpadá nutnost rekonstrukce. K tomu se vážou také nižší náklady na fond oprav. Během prvních let jsou v novostavbách opravy kryté ze záruky. Mimo záruku zároveň není v novostavbách důvod pro zásadní opravy a modernizace.

Další výhodou bytů v novostavbách je použití kvalitnějších materiálů a nových stavebních technologií, které pomáhají snižovat energetickou náročnost nemovitosti. Díky tomu ušetříte na energiích.

Asi není příliš nutné zmiňovat, že oproti panelákovým bytům z období socialistické éry vynikají novostavby moderním designem a mnohdy disponují úpravou venkovní zeleně s množstvím relaxačních zón.

V neposlední řadě jsou nové developerské projekty vybaveny velkým množstvím vlastních parkovacích míst nebo přímo vlastním podzemním parkovištěm.

Ceny nemovitostí v Praze oproti jiným lokalitám

Na cenu nemovitostí má vliv atraktivita lokality, průměrná mzda obyvatel v daném regionu, dostupnost občanského vybavení a především také poptávka na realitním trhu neboli množství volných bytů.

Oproti jiným lokalitám jsou proto byty nejdražší v Praze. Zatímco nový byt 3+1 s 86 m2 v jednom z nejlevnějších regionů – v Ostravě, pořídíte od 2 250 000 Kč, pak za dispozičně stejný byt v Praze zaplatíte více než 3 500 000 Kč.

Praha je však v mnoha ohledech specifická. Díky nedostatku nových bytů, nízké míře nezaměstnanosti a vysoké životní úrovni se ceny bytů, ani nájmů nesnižují. Právě naopak, sílící poptávka po bytech a nízké úrokové míry hypoték směřují k zvýšení ceny nových bytů. Nové byty Praha proto představují investici s nízkou mírou rizika.

 Vyšší poptávka po malometrážních bytech

Zatímco dříve převažoval trend větších bytů s dispozičním členění 3+kk, nyní se tato situace mění. Stále více jsou vyhledávanější malometrážní byty. A to z několika důvodů.

Malometrážní byty jsou vhodným řešením pro mladé páry, jako takzvané startovací byty. Místo platby nájmu totiž při nízkých hypotékách majitelé výhodně splácí svůj vlastní byt. Jakmile se rodina rozroste, mohou byt výhodně prodat.

Druhým faktorem je rozrůstající se skupina lidí označovaných jako singles. Těmi jsou mladí lidé, kteří již dostudovali, mají úspěšné zaměstnání a před rodinou zatím preferují kariéru. Z opačného úhlu pohledu si malé byty pořizují také senioři, respektive starší páry, jejichž děti již opustili rodné hnízdo, a pro které je velký byt zbytečný.

Dalšími faktorem, proč je vyšší poptávka po malometrážních bytech, je jejich vhodný pronájem. Investor rychleji pronajme nový byt studentům nebo osobám, které se do Prahy stěhují za zaměstnáním a teprve se v metropoli zabydlují.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.