Na co si dát pozor při pojištění proti živelným pohromám

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Bouřky, přívalové deště, krupobití. Právě v srpnu o sobě dávají tyto rozmary počasí vědět nejčastěji. A pojišťovny tak každý rok hlásí zvýšený zájem o pojištění proti živelným pohromám. Přestože tvoří asi čtvrtinu z počtu škod na majetku, vyplacené částky jsou v těchto případech nejvyšší. 

 

 

Zvýšený zájem je po kalamitách

Klientů, kteří se chtějí chránit proti přírodním pohromám přibývá hlavně o prázdninách a také v zimě. Pojistit si mohou nemovitost i její vybavení.

Ochranu auta, například proti následkům krupobití je ošetřeno v havarijním pojištění, výjimečně i v povinném ručení. „Zájem vždy vzroste po větší přírodní kalamitě. Faktem je, že po pravidelných, téměř každoročních kalamitách se majitelé nemovitostí zajímají více o rozsah živelních rizik a limity plnění,“ potvrdila mluvčí pojišťovny Allianz Dagmar Koutská. Doplnila, že zatímco dříve si lidé chránili domácnost především proti zlodějům, v posledních letech převažuje pojištění proti přírodním živlům.

Rozdíl mezi novou a současnou hodnotou pojištění

Klíčovou otázkou při pojištění proti živlům je to, zda se pojistit na novou, nebo časovou hodnotu.  Nová hodnota znamená, že dostanete tolik peněz, abyste si mohli pořídit odpovídající majetek za současné ceny. Časová hodnota vámzajistí částku, která zohledňuje stáří a opotřebenímajetku, a klient si z vyplacených peněz jen těžko pořídí adekvátní náhradu“ vysvětlil analytik finančně poradenské společnosti DataLife Tomáš Hriadel.

Pozor na výluky

Výsledná cena pojistného se skládá z limitu plnění, zvolené varianty nové nebo časové hodnoty  a z množství a druhů živlů, na které se pojistka vztahuje. Cenu může zvýšit úroveň zabezpečení majetku a lokalita, ve které nemovitost stojí.

„To je důležité zejména při pojištění proti záplavám nebo povodním. Ceny se pak mohou lišit o desítky korun měsíčně, v důsledku ale klientovi zachrání statisíce,“ upozornil analytik poradenské společnosti DataLife Tomáš Hriadel.

Před podpisem pojistné smlouvy se dobře informujte o výlukách, na které se smlouva nevztahuje. Mohou jimi být například jasně definovaná rychlost větru, kterou při dokazování poškození musíte doložit.

Aktualizací smluv můžete ušetřit

Pojištění je potřeba pravidelně aktualizovat. Mělo by zohlednit vývoj cen nemovitostí i měnící se vybavení domácnosti. „Jakmile se hodnota majetku zvýší o více než desetinu, například po rekonstrukci nebo nákupu nového zařízení, měla by se smlouva obnovit,“ doporučila mluvčí pojišťovny Allianz Dagmar Koutská. Podpojištění hraje významnou roli při vyplácení. Pokud je například domácnost v hodnotě milionu korun pojištěna na 100 tisíc a stane se tam pojistná událost za 100 tisíc, dostane klient jen desetinu této částky, tedy 10 tisíc korun. „Opačný problém než podpojištění mívají majitelé aut. Vůz totiž s časem ztrácí hodnotu, proto ti, kteří smlouvu neaktualizují, zbytečně přeplácejí,“ upozornil analytik finančně poradenské společnosti DataLife Tomáš Hriadel.

Převzato z tiskové zprávy společnosti DataLife. Redakčně kráceno a upraveno.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.