Možnosti sanace vlhkého zdiva

Izolace nerezovými plechy, zdroj: www.izolacehroz.cz
Izolace nerezovými plechy, zdroj: www.izolacehroz.cz

Koupili jste nebo zdědili starý rodinný dům s vidinou, že nemovitost postupně zrekonstruujete podle vašich představ? Pak jistě dobře víte, že častým problémem starých staveb jsou vlhké zdi, které doprovází tvorba vlhkostních map, solných květů, odpadávání omítky, nepříjemný zápach a tvorba plísně.

Jak se zbavit vlhkých zdí?

Na vlhké zdi nepomůže pouze jejich vysušení. Stěžejní je určit zdroj vlhkosti a zcela ho eliminovat. Nežádoucím zdrojem vlhkosti u starých budov je ve většině případů zemská vlhkost, která kapilárně vzlíná zdivem. Tento stavební problém je způsobený starou a nedostatečnou nebo zcela chybějící hydroizolací. U starých a vlhkých zdí je proto před celkovou rekonstrukcí nutné myslet na důkladnou hydroizolaci.

Izolací stěn dosáhnete:

  • snížení tepelných ztrát v zimním období = úspory nákladů za vytápění
  • snížení relativní vlhkosti v bytě = zlepšení mikroklimatu v bytě
  • odstranění spouštěče plísní a hniloby
  • zamezení degradace zdiva

Technologie sanace zdiva

Při sanaci zdiva se nabízí několik metod, které optimálním zvolením přináší účinné a dlouhodobé výsledky.

Izolace nerezovými plechy

Při této metodě se do podélné spáry ve zdivu pneumatickým příklepem zaráží desky z legované oceli. Výhodou je rychlá aplikace, neporušení statiky budovy a minimální požadavky na prostor. Sanaci zdiva lze provádět z jednostranného přístupu ke zdivu, tudíž nedochází k porušení interiéru budovy.

Izolaci nerezovými plechy lze použít do rozvolněného i přezdívaného zdiva. Doba životnosti ocelových plechů je až 140 let.

 Podřezání zdiva

Izolace v podobě podřezání zdiva spočívá v podříznutí zdi v maximální délce jednoho metru. Do vzniklého řezu se vloží izolace na bázi PVC nebo sklolaminátu. Poté se spára zajistí speciálními rozpěrovými klíny a vyplní maltou. Výhodou je 100% účinek a dlouhá životnost přesahující 90 let.

Rozlišujeme řezání řetězovou pilou, které je cenově výhodné, ale lze řezat pouze cihelné zdivo s průběžnou ložnou spárou. Pro řezání kamenného zdiva, betonu a dalších materiálů je vhodná metoda řezu diamantovým lanem.

 Chemická injektáž

K nejšetrnějším metodám izolace se řadí chemická injektáž zdiva, jejíž princip spočívá v navrtání stěn a vyplnění pórů stavebních hmot silikonovými mikroemulzemi a krémy, akrylátovými gely a polyuretanovými pryskyřicemi. Tím se docílí vnitřní vodoodpudivosti zdiva. Účinnost chemické injektáže je až 80 %.

Výhodou chemické injektáže je rychlé a šetrné provedení bez narušení statiky a interiérů domů. Metoda není limitována skladbou zdiva ani prostorem a je vhodná pro variabilní použití, u kterých není možné použít jiné metody.

 Aktivní elektroosmóza

Dalším druhem používané sanace vlhkého zdiva v objektech s problematickou konstrukcí nebo historických budovách je aktivní elektroosmóza. Při této metodě je zdivo vysoušeno na principu elektromagnetického pole, které zamezuje vzlínání vlhkosti. Více se o této metodě dočtete zde.

Metoda aktivní elektroosmózy je rychlá, účinná a šetrná k objektu. Na funkčnost celé technologie jsou navíc poskytovány dlouhé záruky.

Svislá izolace

Pokud řešíte izolaci zdiva umístěného pod terénem, například sklepní prostory, používá se svislá izolace. Ta se řeší odkopáním zeminy podél obvodových zdí. Poté se na vnější stěny budovy instalují nepropustné materiály, které zamezují pronikání vlhkosti z půdy. Systém je vhodné doplnit o drenážní potrubí.

Dříve než se pustíte do sanace vlhkého zdiva, konzultujte optimální metody izolace s odborníky.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.