Jak vybrat vhodnou podlahovou krytinu?

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu
Krásná podlaha je základem každého pokoje, proto by měla být nejen hezká na pohled, ale musí mít také výborné vlastnosti, mezi které patří odolnost, snadná údržba a také tlumení hluku při chůzi, které ocení hlavně sousedé bydlící pod vámi.

Na trhu existuje široký výběr z nejrůznějších podlahových krytin od klasických dřevěných podlah až po nové a praktické materiály, kterými jsou vinylové a laminátové podlahy. A právě na ty se nyní zaměříme.

Vinylové podlahy

Vinylové neboli také PVC podlahy jsou velmi praktickým a funkčním podlahovým materiálem. Při vyslovení PVC – polyvinylchlorid se vám jistě vybaví klasické staré linoleum, které po několika letech bylo sešlapané a většinou ztratilo také svou barvu.

Vinylové podlahy již nejsou jako před lety podlahy linoleovém. Vinylová krytina využívá jako svou základní složku výroby PVC, ale moderním zpracováním výrobci docílili výborných vlastností. Tato podlaha vyniká pružností, odolností i širokou škálou dekorů, které dovedou imitovat například dřevěné podlahy do nejmenších detailů v podobě jednotlivých předělových spár. Podlaha navíc nepůsobí chladně a absorbuje otřesy a hluk, které jsou nepříjemné pro sousedy z nižších pater.

Nespornou výhodou je také snadná pokládka vinylové podlahy a nenáročná údržba. Více se o praktické vinylové podlaze dočtete v článku Vinylové podlahy vydrží téměř vše.

Vinylovou podlahu lze použít do všech prostorů. Vlhkost jim nedělá problém a ani samotná podlaha nebude dělat moc velkou zátěž vám, a to díky snadnému udržování.

 Laminátová podlaha

Laminátové plovoucí podlahy jsou vhodnou alternativou k podlaze dřevěné. Nejen, že je laminátová krytiny levnější, ale má také lepší vlastnosti. Je velmi nenáročná na údržbu a není tak měkká jako dřevo. Nejvhodnějším místem, kam s laminátovou podlahou jsou obývací pokoje či chodby.

Laminátovou podlahu lze pokládat pouze jedním způsoben. A to principem tzv. pero-drážky. Pokládka plovoucí podlahy vyžaduje absolutně vyrovnaný podklad, který vyrovnáme vyrovnávací stěrkou. Povolená tolerance nerovnosti podlahy je maximálně 2 mm. Sebedražší a sebelepší podlaha nebude vypadat perfektně, bude-li položena špatně.

Podlahu vybíráme na delší časový horizont, proto by její pokládku měli dělat odborníci s prokazatelnou praxí. Netroufáte-li si sami na pokládku, je dobré obrátit se na profesionální podlaháře, které naleznete v cechu podlahářů Ekomplex. Tento cech sdružuje profesionální a ověřené podlaháře, kteří působí po celé České a Slovenské republice. Podláhaři, které naleznete na stránkách Ekomplex pracují v oboru již několik let, tudíž se nejedná o žádné začátečníky.  Jejich služby například zahrnují prvotní konzultaci a výběr podlahy, demontáž staré podlahové krytiny a její odvoz, instalaci nové podlahy a další navazující služby.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.