Jak se zbavit vlhkosti na chalupě?

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

S nepřiměřenou vlhkostí se setkáváme nejčastěji u starších domů, které jsou postavené bez vhodné hydroizolace, ale nemusí to být vždy. Vlhkost se objevuje například v zimních měsících v místnostech, kde se málo a nepravidelně topí. Jedním z nejčastějších případů jsou víkendové chalupy, které v době naší nepřítomnosti nevytápíme.

Nepříjemným důsledkem zvýšené vlhkosti je tvorba zdraví škodlivých plísní doprovázená nepříjemným zápachem, opadávání vnitřního nátěru a omítky, nebo také zničení dřevěných podlah a znehodnocení nábytku.

 Co vlhkost způsobuje?

Nejdříve než se pustíme do odstraňování následků vlhkosti, je důležité vědět, co vlhkost způsobuje. Mezi nejčastější příčiny patří voda vzlínající se od základů domu. Tato voda postupně proniká zdivem, až se dostane do obývacích místností. Příčinou je špatná nebo zcela chybějící hydroizolace.

Zvýšená vlhkost na chalupě může být také způsobena nedostatečným větráním v koupelně nebo sušárně prádla a také při nedostatečném vytápění místnosti, kdy v chladných v místnostech může kondenzovat vlhkost.

Právě u kondenzace je důležitým faktorem rosný bod interiérového zdiva. Tento bod představuje stav, kdy volné spáry naplněné vzduchem již nedokážou absorbovat více vodních par, a přebytečná vlhkost se začne srážet.

 Jak bojovat proti vlhkosti?

Prvními kroky k odstranění vlhkosti je dostatečné větrání místností. Zjistíme-li vlhkost v létě je to lepší, jelikož venkovní vysoká teplota přispěje k rychlejšímu vysušení zdiva. V zimě je to komplikovanější. Je zapotřebí místnost vytápět, ale také větrat. V tomto případě musí být větrání rychlé a intenzivní, aby se pouze vyměnil vzduch v místnosti a neprochladly vnitřní stěny.

Dalším krokem je rekonstrukce chalupy, která se neobejde bez hydroizolace vnějších zdí. Ta se provádí odkopáním zeminy okolo domu až k jejím základům a instalováním hydroizolace na vnější zdi. V místech kde je například po deštích větší výskyt vody můžeme ještě položit drenážní trubky nebo hadice, které přebytečnou vodu svedou do kanalizace.

Po tomto kroku můžeme začít s rekonstrukcí vnitřních stěn. Nejdříve odstraníme starou omítku a stěnu necháme několik dní, klidně i týdnů pořádně vyschnout. Proces můžeme urychlit například pomocí vysoušečů zdiva. Následně provedeme nahození sanačního podhozu a speciální sanační omítky, která má hydrofobní vlastnosti a tudíž odpuzuje vlhkost.

Aby byla ochrana proti vlhkosti dokonalá, aplikujeme na vrchní vrstvu použít sanační štuk a následně provedeme výmalbu místnosti.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.