Finanční rezervy českých domácností jsou nedostatečné

Zdroj: www.pixabay.com
Zdroj: www.pixabay.com

Vytváříte si finanční rezervu pro případ ztráty zaměstnání nebo dlouhodobé pracovní neschopnosti? Minimální finanční rezerva by měla odpovídat výši tříměsíčního platu nebo šestiměsíčním průměrným rodinným výdajům.

Pracovní portál Profesia.cz zpracoval anketu, ze které vyplývá, že 76 % domácností si nevytváří dostatečnou finanční rezervu. Třetina respondentů dokonce žije jen od výplaty k výplatě a nemá našetřeno vůbec nic.

Přesto mediální osvěta v podobě příběhů lidí, které neuvážené řešení nedostatku financí přivedlo do bludného kruhu půjček či dokonce exekucí, možná nese výsledky. Oproti loňskému roku, kdy pracovní portál Profesia.cz provedl, vyhotovil stejný průzkum, počet lidí bez finanční rezervy výrazně klesl ze 44 % na letošních 28 %.

Každý šestý respondent si peníze sice ukládá, ale ví, že úspory by výdaje domácnosti nepokryly. Prostředky, které odpovídají hodnotě jednoho měsíčního příjmu, má k dispozici 20 % Čechů. Situace se v této skupině meziročně zlepšila o 14 procentních bodů.

Našetřeno ve výši dvou měsíčních platů deklaruje každý desátý účastník ankety. Čtvrtina lidí se snaží mít finanční rezervu ve výši tří platů a vyšší. Meziročně došlo k zlepšení o 3 procentní body.

Může vás zajímat

Jak nenaletět na triky obchodníků?

Když se chystáte nakupovat, těžko vás napadne, že by se hodilo před nákupem nastudovat psychologii, …