7 největších chyb při rekonstrukci

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

Pokud se chystáte modernizovat vaše bydlení, je třeba vše do detailu promyslet a vyvarovat se častých chyb. Případné přešlapy stavební práce zdrží a celý projekt se může významně prodražit. Podívejte se proto na několik častých chyb, kterým se musíte vyhnout, aby vše proběhlo podle plánu.

 

1.  Špatný rozpočet

Finanční rozpočet je základem každé rekonstrukce a veškeré práce se podle něj řídí. Při jeho sestavování si především spočítejte, kolik bude stát materiál, doprava, samotné práce, ale i likvidace odpadu. Je velmi vhodné počítat s rezervou minimálně 10%, jelikož se náklady mohou v průběhu rekonstrukce zvětšovat. Ceny materiálů si vyhledejte na internetu a raději vždy počítejte s horním odhadem ceny, nic vás poté nepřekvapí.

 2. Nepozornost při předání

Se stavebními dělníky vždy projděte veškeré vykonané práce a vše důkladně prohlédněte. Hledejte nedodělky, závady, praskliny a všechny případné nedostatky nechejte zapsat do předávacího protokolu. Vše co odhalíte u převzetí, poté můžete jednoduše reklamovat. Oprava skrytých závad lze také reklamovat během zkušební doby, ale proces reklamace je poté náročnější.

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

 

3. Nedostatečné odhlučnění

Nikdy nezapomínejte na dostatečné odhlučnění bytu. Zaměřte se především na zdi, strop, okna a dveře. U stěn se používají zvukoizolační panely, které se lepí na zeď a dále upraví, případně akustické pěny mnoha typů. Kromě hlučných sousedů nepodceňujte ani případný hluk z ulice a vybírejte kvalitní plastová okna, která byt dostatečně odhluční. Levná okna často nemají dobrou životnost ani izolační vlastnosti.

 

Tip: Bezpečnostní dveře do bytu nejen ochrání váš majetek před zloději, ale mají i velmi vysoké protihlukové vlastnosti splňující přísné normy.

 

    4. Platby předem

I když máte udělanou podrobnou cenovou kalkulaci, nikdy nedávejte firmě celou částku najednou. Doporučuje se stanovení splátkového kalendáře, který bude odpovídat postupující rekonstrukci. Nestane se vám tak, že firma odejde v polovině stavby od nedodělané práce. Finální částku také můžete odeslat až po důkladné kontrole a opravení všech případných závad.

zdroj: Pixabay.com
zdroj: Pixabay.com

 

5. Nepraktická řešení

Rekonstruovaný prostor by měl být přizpůsoben potřebám a počtu obyvatel v domě. Nehleďte na módní výstřelky a zaměřte se především na funkčnost a budoucí pohodlné užívání prostoru. Volte nadčasový a jednoduchý design, který budete moci lehce upravovat a který se snadno neokouká.

 

Tip: Propojení moderní kuchyně s obývákem je výbornou volbou do menších prostor. Takové řešení opticky zvětší prostor a působí velmi dobře.

 

6. Šetření na materiálech

Materiály nejsou tím, na čem by se mělo šetřit i v případě napjatého rozpočtu. Právě kvalitní materiály totiž zvyšují životnost celé rekonstrukce. O kvalitě se vždy poraďte s odborníkem a nic nekupujte unáhleně.

7. Špatné načasování

Pokud plánujete rekonstrukci více částí objektu, rozhodně je lepší pustit se do všeho najednou a po čas prací se odstěhovat. Často na sebe také jednotlivé části rekonstrukce navazují a různé „dodělávky“ vše prodraží. Pokud nemáte dostatek financí na zahájení všech prací naráz, zvažte, zda raději nepočkáte. V opačném případě se připravte na hluk a nepohodlí, které je s každou stavbou spojené.

 

 

 

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.