5 důvodů, proč se nevyplatí stavba sauny svépomocí

Chcete saunu, proklikáte pár e-shopů a nestačíte se divit. Když vidíte ty ceny, rozhodnete se, že si saunu raději postavíte sami. Však je to jen pár prken a kamna, ne? Nenechte se mýlit – existuje hned 5 dobrých důvodů, proč kvalitní finská sauna nemůže stát méně než 50 000 Kč.

1. Základem je kvalitní dřevo – a vy ho neseženete

Saunu možná tvoří jen pár prken, jde ale o prkna mimořádně kvalitních dřevin, která navíc musí mít speciální povrchovou úpravu. Těžko seženete prodejce, který vám hemlock nebo abachi prodá a pokud ano, rozhodně to nebude za cenu pro velkoodběratele.

Struktura dřeva Hemlock, zdroj: SaunaSystem
Struktura dřeva Hemlock, zdroj: SaunaSystem
Struktura dřeva Abachi, zdroj: SaunaSystem
Struktura dřeva Abachi, zdroj: SaunaSystem

 

2. Stavba sauny vyžaduje zkušenosti, které nemáte

Písemné prameny i archeologické objevy dokazují, že minimálně Finové stavěli sauny od nepaměti. Své umění proto vypilovali k naprosté dokonalosti a během mnohaleté praxe si ho osvojili i profesionální výrobci saun. Ač jste sebezručnější kutil, jejich zkušenosti během pár týdnů stavby domácí sauny zkrátka nedoženete.

3. Pokud podceníte izolaci nebo cirkulaci vzduchu, riskujete zdraví

Nedostatek zkušeností se projeví zejména při řešení izolace a cirkulace vzduchu. Teplota vzduchu v sauně dosahuje až 110 °C, takže na polystyren můžete rovnou zapomenout. Mohl by se totiž snadno vznítit. Pokud se vám přesto podaří saunu zaizolovat tak, aby z ní neunikalo teplo, hrozí, že se v ní udusíte. Ani jedna varianta nezní příliš lákavě, nemyslíte?

4. Neznáte bezpečnostní předpisy. A že se vyplatí je dodržovat!

Bezpečnostní předpisy řeší nejen izolaci a odvětrávání, ale třeba také minimální vzdálenost finské sauny od stěny místnosti a umístění kamen v sauně. Smíchejte neznalost nařízení s použitím nevhodných materiálů a získáte hodně nebezpečný koktejl.

Provedení na míru sauny Avalon, zdroj: SaunaSystem
Provedení na míru sauny Avalon, zdroj: SaunaSystem

 

5. Relaxace rozhodně nebude 100%

Stavba domácí sauny se podařila a máte radost, jak jste šikovně převezli všechny prodejce. Roztopíte kamna a najednou zjistíte, že na lavicích se nedá sedět, protože jsou rozpálené stejně jako okolní vzduch. Navíc se nemůžete zbavit pocitu, že vám v sauně dochází vzduch. Opravdu jste si domácí saunování představovali právě takhle?

Domácí sauna Native, zdroj: SaunaSystem
Domácí sauna Native, zdroj: SaunaSystem

 

Čeští profesionálové vědí, jak na to

Všechny tyto důvody vedou k jedinému závěru – stavba sauny svépomocí se nevyplácí a je lepší ji nechat na profesionálech. Výhodou je, že je najdete nejen ve Finsku, ale i v České republice. Finské umění se tak snoubí se zlatými český ručičkami a výsledek je jednoduše perfektní.

Český výrobce s více než 14letou tradicí SaunaSystem nabízí nejen prodej saun, ale rád vám vyrobí i sauny na míru. Máte tak jistotu, že vaše nová sauna je přesně podle vás a dokonale zapadne do interiéru.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.

2 Komentáře

  1. Výborná reklama pro výrobce saun ale velmi podceňuje české řemeslníky a možnosti trhu se saunovými materiály.Podle mých zkušeností lze venkovní saunu postavit za polovinu nejlevnější stavebnice na trhu.A to plně funkční a neohrožující zdraví.Stačí šikovné ruce a zbytek najít na netu.Zdraví Petr