Za zvýšenou spotřebou vody může být nechtěný únik nebo vadný vodoměr

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

Zdá se vám, že máte příliš vysokou spotřebu vody? Příčinou může být nechtěný únik vody, vada na přívodním potrubí nebo špatný vodoměr. Poradíme jak vadu zjistit a na koho se obrátit při potížích s vodoměrem.

Zvýšená spotřeba vody bez zjevné příčiny je vždy důvodem k zamyšlení. Nejčastější příčinou zvýšené spotřeby vody je protékání toalety způsobené nedovřeným plovákem splachování. Protékáním toalety denně odteče až 5 m3 vody. V daleko menší míře se do spotřeby promítnou ukapávající kohoutky.

Pokud i toto není váš případ, pak zřejmě dochází k úniku vody v přívodním potrubí. Proto zkontrolujte místa, ve kterých potrubí vede a zaměřte se především na vlhnoucí stěny nebo odpadávající omítku. Jestliže ani, zde neodhalíte zjevnou poruchu, může být příčinou vadný vodoměr.

Pravidelná kontrola vodoměrů

Průtokové vodoměry jsou mechanickým zařízením, kterým se poruchy nevyhýbají. Proto je nutné vodoměry pravidelně kontrolovat a cejchovat. Vodoměry pro studenou vodu se kontrolují každých 6 let a pro teplou užitkovou vodu každé 4 roky. Od roku 2012 je platnost cejchování u každého nového vodoměru sjednocená na 5 let.

Výměna vodoměrů

Po uplynutí cejchovací lhůty dochází vždy k výměně vodoměrů za nové nebo repasované. Tím je zaručena stabilní kvalita měřícího zařízení a spravedlivé měření spotřeby. Starý vodoměr, pokud to jeho stav umožňuje, je podroben revizi, případně opravě mechanických částí a ocejchování, které zaručuje bezvadný stav.

Na výměnu vodoměrů, instalací měřičů energií a veškeré související práce se specializuje společnost Inmes spol. s.r.o. Společnost kromě demontáže a instalace vodoměrů a měřičů energií se zabývá komplexním poradenstvím a službami v energetice, vytápění domácností a snižováním spotřeby energií. Domníváte-li se, že máte vadný vodoměr, pak kontaktujte firmu Inmes, jejíž specialisté vám se s řešením problému ochotně poradí.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?