Jak vybrat úsporné svítidlo do koupelny?

Zdroj: Pixabay.com

Koupelny v panelákových bytech, disponují oproti koupelnám v rodinných domech výraznou odlišností. Většinou jsou bez oken a tím pádem prakticky bez denního světla, které musíme nahradit umělým osvětlením.

Výběr osvětlení do koupelny je specifickým úkolem, neboť na umístění světelných zdrojů jsou kladeny vysoké bezpečností nároky. Světlo nemůžeme umístit kdekoliv z důvodu velké vlhkosti a stříkající vodě.

Výběr svítidel

Obecně v koupelnách platí, že instalujeme jeden až dva primární zdroje světla, které jsou doplněny menším osvětlením u zrcadla. Primární světlo do koupelny, které instalujeme na strop, volíme podle možností koupelny a také bezpečnostních zón. Koupelnové světla umísťujeme do speciálních stínidel, které světlo chrání před stoupající vlhkostí.

U stropního svítidla vybíráme mléčná stínidla, a to z jednoho prostého důvodu. U čirých stínidel by mohlo docházet k nepříjemným odrazům od lazury obkladů. Tyto odlesky by nás mohly nepříjemně oslňovat.

Doplňkové sekundární světlo, které je v blízkosti zrcadla se doporučuje umístit přímo nad zrcadlo nebo po obou stranách zrcadla. Vhodné je na světlo umístit opálový kryt, světlo tak bude mít rovnoměrné rozložení a nebude oslňovat. To oceníme hlavně při holení nebo líčení.

Nedoporučuje se instalace bodových světel, jejichž světlo je velmi ostré. Mnohé inspirace o osvětlení koupelen a domácností naleznete na magazínu o bydlení BYTweb.cz.

Zdroje světla

Určitě si říkáte jaký zdroj světla použít, zda klasické, halogenové nebo LED žárovky. Z osobních zkušeností příliš nedoporučuji halogenové žárovky, které jsou energeticky náročné a velmi se zahřívají. Mohou sice dosahovat vyšší svítivosti, ale ta je právě vykoupena vyšší spotřebou energie.

Určitě špatně neuděláte, když koupelnové světlo osadíte klasickou žárovkou. Bohužel ale nedosáhnete tak kvalitního denního světla, které byste si přáli.

Výhodnější je zvolit LED žárovky a to hned z několika důvodů. LED žárovky jsou oproti klasickým žárovkám úsporné o 85-90 %, dokonce oproti úsporným žárovkám je spotřebují o 50 % méně energie. LED žárovky nevyzařují téměř žádné teplo. Jejich životnost je okolo 30 000 – 50 000 hodin. Klasická žárovka vydrží svítit přibližně jen 1 000 hodin.

Nespornou výhodou je také, že LED žárovky začnou svítit okamžitě plnou intenzitou a nevadí jim časté zapínaní a vypínání.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?