Vybíráme moderní nábytek na chalupu

Ratanový nábytek, zdroj: pixabay.com

Přejete si obměnit nábytek na chalupě? Očekáváte od nového nábytku vysoký užitek, dlouhou životnost a moderní vzhled? Vysvětlíme, jak vybrat praktický nábytek na chalupu, a na co si dát pozor.

Každá víkendová chalupa je neodmyslitelně spjata s venkovským stylem. To však neznamená, že musíte být v zajetí starého nábytku, který se rozpadá, skřípe a dává jasně znát své estetické i funkční nedokonalosti. Jestliže zrovna nejste příznivci oprav a renovace nábytku, pak nezbývá, než se poohlédnou po novém vybavení.

Dodržujte tři základní kritéria

Nový nábytek vybírejte pečlivě a nepodceňujte některé charakteristické aspekty, které jsou pro venkov typické. Moderní nábytek na chalupu by měl splňovat tři základní kritéria: snadnou údržbu, odolnost a variabilitu.

Z našeho pohledu je právě údržba jedním z klíčových aspektů venkovského nábytku. Stoly, židle či lavice musí být snadno čistitelné a odolné vůči ušpinění. S tím úzce souvisí také odolnost, kdy vybavení musí vydržet i návštěvu dobře urostlého souseda. A za třetí je důležitá variabilita. Na chalupě se totiž často stává, že při rodinných setkáních chybí židle nebo stoly. Proto budete rádi, když váš kuchyňský stůl budete moct přenést do venkovní pergoly a rozšířit tak místo pro hosty.

 Šetřete místem a myslete na víceúčelové využití

V interiérech chat a chalup mnohdy nebývá místa na rozdávání. Proto myslete na úsporu místa a víceúčelové využití. Například v obývací místnosti oceníte pohodlnou rozkládací pohovku, kterou lze v případě příjezdu dětí a vnoučat rozložit a využít pro přespání.

Podobnou funkci plní také taburety s úložným prostorem. Ty využijete jak pro natažení nohou při sezení v křesle, tak i pro běžné posedávání. Zároveň do taburetu uschováte například deku, přezůvky, noviny a jiné předměty.

Vybírejte odolný zahradní nábytek

Při pobytu na chalupě typicky nejvíce času trávíme venku. Proto si i tam nezapomeňte udělat pohodlí. Zahradní nábytek vybírejte tak, aby byl odolný vůči povětrnostním vlivům a UV záření, které po pár sezónách může způsobit vyblednutí barev či oslabení některých umělých materiálů. Zároveň se zaměřte na to, aby polstrování bylo snadno odnímatelné a v případě deště se dalo rychle uklidit.

Může vás zajímat

Komentář: Odzvonilo plynovým kondenzačním kotlům? V Německu vláda omezuje jejich prodej, něco podobného se chystá i v Česku

Evropští zákonodárci hledají cesty, jak utnout vytápění plynem. Rozdíly mezi evropskou legislativou a efektivním způsobem vytápění popisuje Roman Švantner.