Vánoční hvězda: Jak se květinu správně starat?

Vánoční hvězda, zdroj: pixabay.com

Bez stromku a vánoční hvězdy by nebyly Vánoce úplné. Zdobí štědrovečerní stůl ve většině českých domácností. Nejčastěji kupujeme klasickou červenou, která náš byt osvěží a dodá mu šmrnc. Jsou i další barvy –  krémová či světle růžová. Záleží jen a jen na vás, jaká barva se hodí do interiéru.

Poinsettie pochází z teplejších krajů, než jsou naše, a proto si ji nechejte v květinářství dobře zabalit, aby během cesty „nenachladla“. V případě, že teploměr ukazuje hluboko pod bod mrazu, raději s nákupem počkejte.

Vánoční hvězda má ráda světlé místo, kde není průvan ani přímé slunce. Chladným místnostem se vyhněte (teplota by neměla klesnout pod 17 stupňů). Zalévejte ji tak, aby zemina byla stále vlhká. Přebytek vody nám signalizují hnědé skvrny na listech. Jednou za dva týdny můžete přidat do zálivky tekuté hnojivo pro pokojové květiny. Není vhodné ji otáčet, protože pak padají listy.

Pokud není květina s vaší péčí spokojena, dá to poměrně rychle znát (uvadnou listy a po pár dnech opadnou).

Až splní svůj vánoční dekorativní účel, nemusíme ji vyhazovat. Stačí, když ji postavíme na tmavší místo a mírně zaléváme. V březnu výhony zkrátíme na deset centimetrů a pak začnou růst nové. Rostlina získává své zabarvení během zkracujících se dnů. Od konce září ji poskytněte maximálně 10 hodin denního světla a zbytek dne zakryjte tmavou tkaninou nebo schovejte do krabice.

O Vánocích se pěkně vybarví a není nutno kupovat novou.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?