V čem se liší hypotéka na rekonstrukci od jiných úvěrů?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Získat příjemné moderní bydlení lze několika různými způsoby. Stejně tak je několik variant financování. Běžným způsobem je využití hypotéčního úvěru, který si dnes už může klient vybrat a poskládat na míru. Existují hypotéky na koupi nemovitosti, na stavbu, na rekonstrukci, které se od sebe liší způsobem čerpání finančních prostředků.

Hypotéka na koupi nemovitosti

Ať už se jedná o koupi bytu, domu, pozemku, vypořádání majetkových poměrů (dědictví, rozvod apod.), zasílá banka po podepsání smlouvy peníze na účet jednorázově nebo postupně během 24 měsíců. Tuto hypotéku lze čerpat i v cizí měně nebo ji poslat do zahraničí. Hypotéční úvěr se poskytuje i do výše 100 % ceny nemovitosti a je možné ji použít i na příslušenství k bytu či domu (kuchyň, sklep, plot, bazén, garáž, krb, vestavěné spotřebiče apod.). Splátky je možné rozložit až na 40 let, tak aby nezatěžovaly měsíční rozpočet. Klient ručí za úvěr kupovanou nebo jinou nemovitostí.

Americká hypotéka

Americká hypotéka je hypotéka na cokoli. Banka nezjišťuje, na co klient peníze použije. Nemusí jít o pořízení bydlení, ale může to být třeba dovolená. Hypotéku je také nutno zajistit nemovitostí – bytem, domem nebo pozemkem. Je výhodnější než spotřebitelský úvěr díky nižším úrokům. Nejnižší částka je 200 000 Kč a nejnižší doba splácení 3 roky.

Hypotéka na rekonstrukci

Hypotéční úvěr na rekonstrukci se od předchozích liší tím, že klient nemusí přesně průběžně dokládat, na co peníze využil. Stačí až na závěr doložit zhodnocení nemovitosti předložením kolaudačního rozhodnutí, oznámení o užívání stavby nebo protokolu o stavu stavby s potvrzením o prostavěnosti.

Výhody a nevýhody hypotéky na rekonstrukci

Mezi výhody hypotéky na rekonstrukci patří zjednodušení administrativy, zjednoduší se proplácení prací, které provádí klient ze svého účtu. Riziko pro stavebníky spočívá v tom, když si nechávají provádět práce bez faktur nebo svépomocí, že není pak možné tyto práce reklamovat. Nebezpečí je také ve špatném odhadu ceny jednotlivých částí rekonstrukce.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.