Topná sezóna se blíží. Kdo se připraví, nebude překvapen!

Podle vyhlášky Ministerstva obchodu a průmyslu č. 194/2007 Sb. připadá začátek topné sezóny na 1. září. Otopné období pak trvá až do 31. května následujícího roku. Pokud jste právě při pohledu na kalendář zjistili, že se začátek toho letošního nezadržitelně blíží, zopakujte si, jaká opatření je vhodné učinit.

Foto: Ekomplex.cz

Revize kotle a plynových zařízení

Naprostým základem přípravy na topnou sezónu by měla být kontrola plynového kotle a revize plynu. Odborník prověří, jestli zařízení funguje, jak má a výrazně tím sníží riziko poruchy během topné sezóny.

Co se týče elektrokotlů, ve kterých neprobíhá žádné spalování, elektrorevize pro ně nejsou ze zákona povinné. I tak je ale vhodné význam pravidelné kontroly nepodceňovat a každoročně certifikovaného profesionála přizvat.

Tip: Na revizního technika se obraťte v dostatečném předstihu. Během topné sezóny bývají velmi vytížení a není snadné domluvit termín, který vyhovuje oběma stranám.

Udělejte si zásoby paliva

Majitelé plynových kotlů a elektrokotlů mohou být v klidu, ovšem provozovatelé kotlů na tuhá paliva by neměli s nákupem otálet. V průběhu letních měsíců jsou ceny dříví i pelet nejnižší – oproti zimě i o více než 20 %.

Proveďte údržbu radiátorů

Pokud ve vaší domácnosti nechybí radiátory, podrobte důkladné kontrole i je. Začněte tím, že je prohlídnete, jestli někde netečou a nerezaví. Pozornost věnujte především ventilu a místu, kde se na těleso napojuje teplovodní potrubí. Termostatický ventil otevřete naplno a prozatím ho nechte tak.

Foto: Ekomplex.cz

Nezapomeňte na údržbu komína

Spousta majitelů rodinných domů zanedbává čištění komína a kouřovodů. Údržba spalinových cest je přitom v objektech s kotlem na tuhá paliva s výkonem do 50 kW povinná a měla by proběhnout jednou do roka. Neriskujte a objednejte si kominíka – perfektní technický stav komína je důležitým aspektem efektivního a bezpečného vytápění.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.