Tepelné čerpadlo výrazně ušetří náklady za vytápění

Nízkoteplotní čerpadlo Daikin Altherma, zdroj: www.altherma-daikin.cz
Nízkoteplotní čerpadlo Daikin Altherma, zdroj: www.altherma-daikin.cz

Stále se zvyšující ceny energií nás, jako majitele nemovitostí, vedou k hledání alternativních cest, jak efektivně vytopit dům a přitom co nejvíce ušetřit. Jednou z nich je vytápění prostřednictvím tepelného čerpadla, které v létě dokáže dům také ochlazovat.

Tepelná čerpadla představují efektivní způsob vytápění s nízkými provozními náklady. Tyto čerpadla fungují na principu akumulace vnějšího tepla z okolí. Ohřev teplé vody je způsoben akumulovaným teplem získaného z vnějšího prostředí.

Malou nevýhodou tepelných čerpadel je jejich omezený výkon. Proto nejsou vhodná pro staré a nezateplené budovy s velkými energetickými úniky. Vytápění by nebylo rentabilní.

Zcela jinak je tomu i novostaveb a nízkoenergetických domů, kde tepelné čerpadlo ušetří značnou část obvykle vynaložených nákladů na topení. Návratnost investice vynaloženou na topení je do několika let.

Systém není navržen pouze na vytápění, v létě naopak dovede dům příjemně klimatizovat a vy nemusíte utrácet za pořízení drahých klimatizačních jednotek.

Variabilní možnost instalace

Tepelnou energii lze akumulovat několika způsoby. Nejméně náročným systémem vytápění domu, z pohledu nákladů na instalaci, je systém vzduch/voda. Při této instalaci čerpadlo akumuluje teplotu z okolního vzduchu. Navíc nízkoteplotní čerpadlo Daikin Altherma dokáže pracovat i při – 25 oC a vodu ohřeje až na + 55 oC. Jednotka tak může být umístěna buď přímo v technické místnosti, nebo na vnější stěně domu, čímž je instalace snadná a nenáročná.

Druhým způsobem je akumulace tepla ze země, principem země/voda. Akumulační soustava je instalována buď pod zemským povrchem v hloubce několik desítek centimetrů, nebo prostřednictvím hloubkového vrtu. První možnost je náročná na požadované místo, vyniká však velkou efektivitou a menšími pořizovacími náklady.

Nejefektivnějším způsob vytápění představuje hlubinný vrt. Disponuje stálou teplotou s vysokou mírou výhřevnosti a jistotou finanční návratnosti. Vytápění prostřednictvím podzemního vrtu však s sebou nese vyšší pořizovací náklady.

Snadné ovládání a minimální nároky na prostor

Nesmírnou výhodou tepelných čerpadel je neomezený přísun teplé vody 24 hodin denně s nízkými prostorovými nároky na samotné zařízení. V úspoře místa a elegancí provedení vyniká systém Daikin Altherma. Kompaktní jednotka vyžaduje v technické místnosti minimum prostoru a podlahové topení snadno vytopí celý dům.

Pro rychlejší výhřev pokojů nabízí Daikin Altherma také elegantní a kompaktní radiátory, které místnosti lehce vyhřejí. Konvektory Daikin Altherma vynikají tichým chodem, proto se hodí do ložnic a místností, kde si nepřejete být ničím rušeni.

Celé zařízení vyniká snadným a intuitivním ovládáním díky velké a přehledné obrazovce ovládání.

Hledáte-li cestu, jak snížit náklady za topení, pak systém vytápění domu prostřednictvím tepelného čerpadla výrazně pomůže snížit účty za energii a přitom šetřit životní prostředí. Váš dům se tak stane nezávislý na okolních zdrojích tepelné energie.

Může vás zajímat

Topná sezóna se blíží. Kdo se připraví, nebude překvapen!

Víte, co je třeba udělat před začátkem topné sezóny? Důležitá je kontrola kotle a plynových zařízení, údržba a kontrola komína, údržba radiátorů i nákup paliva.