Tepelné čerpadlo výrazně ušetří náklady za vytápění

Nízkoteplotní čerpadlo Daikin Altherma, zdroj: www.altherma-daikin.cz
Nízkoteplotní čerpadlo Daikin Altherma, zdroj: www.altherma-daikin.cz

Stále se zvyšující ceny energií nás, jako majitele nemovitostí, vedou k hledání alternativních cest, jak efektivně vytopit dům a přitom co nejvíce ušetřit. Jednou z nich je vytápění prostřednictvím tepelného čerpadla, které v létě dokáže dům také ochlazovat.

Tepelná čerpadla představují efektivní způsob vytápění s nízkými provozními náklady. Tyto čerpadla fungují na principu akumulace vnějšího tepla z okolí. Ohřev teplé vody je způsoben akumulovaným teplem získaného z vnějšího prostředí.

Malou nevýhodou tepelných čerpadel je jejich omezený výkon. Proto nejsou vhodná pro staré a nezateplené budovy s velkými energetickými úniky. Vytápění by nebylo rentabilní.

Zcela jinak je tomu i novostaveb a nízkoenergetických domů, kde tepelné čerpadlo ušetří značnou část obvykle vynaložených nákladů na topení. Návratnost investice vynaloženou na topení je do několika let.

Systém není navržen pouze na vytápění, v létě naopak dovede dům příjemně klimatizovat a vy nemusíte utrácet za pořízení drahých klimatizačních jednotek.

Variabilní možnost instalace

Tepelnou energii lze akumulovat několika způsoby. Nejméně náročným systémem vytápění domu, z pohledu nákladů na instalaci, je systém vzduch/voda. Při této instalaci čerpadlo akumuluje teplotu z okolního vzduchu. Navíc nízkoteplotní čerpadlo Daikin Altherma dokáže pracovat i při – 25 oC a vodu ohřeje až na + 55 oC. Jednotka tak může být umístěna buď přímo v technické místnosti, nebo na vnější stěně domu, čímž je instalace snadná a nenáročná.

Druhým způsobem je akumulace tepla ze země, principem země/voda. Akumulační soustava je instalována buď pod zemským povrchem v hloubce několik desítek centimetrů, nebo prostřednictvím hloubkového vrtu. První možnost je náročná na požadované místo, vyniká však velkou efektivitou a menšími pořizovacími náklady.

Nejefektivnějším způsob vytápění představuje hlubinný vrt. Disponuje stálou teplotou s vysokou mírou výhřevnosti a jistotou finanční návratnosti. Vytápění prostřednictvím podzemního vrtu však s sebou nese vyšší pořizovací náklady.

Snadné ovládání a minimální nároky na prostor

Nesmírnou výhodou tepelných čerpadel je neomezený přísun teplé vody 24 hodin denně s nízkými prostorovými nároky na samotné zařízení. V úspoře místa a elegancí provedení vyniká systém Daikin Altherma. Kompaktní jednotka vyžaduje v technické místnosti minimum prostoru a podlahové topení snadno vytopí celý dům.

Pro rychlejší výhřev pokojů nabízí Daikin Altherma také elegantní a kompaktní radiátory, které místnosti lehce vyhřejí. Konvektory Daikin Altherma vynikají tichým chodem, proto se hodí do ložnic a místností, kde si nepřejete být ničím rušeni.

Celé zařízení vyniká snadným a intuitivním ovládáním díky velké a přehledné obrazovce ovládání.

Hledáte-li cestu, jak snížit náklady za topení, pak systém vytápění domu prostřednictvím tepelného čerpadla výrazně pomůže snížit účty za energii a přitom šetřit životní prostředí. Váš dům se tak stane nezávislý na okolních zdrojích tepelné energie.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?