Stavíme betonový plot

Betonový plot, zdro: www.presbeton.cz
Betonový plot, zdro: www.presbeton.cz

Betonový plot je v dnešní době oblíbenou náhradou za klasické oplocení. Nejen že tak získáte dostatek svého soukromí, ale zároveň zděný plot přeci jen více působí větším dojmem bezpečí. Pokud i vy uvažujete o betonovém plotu, pak dnes pro vás máme malý přehled, jak na to.

Potřebuji stavební povolení?

V prvé řadě je nutné vyvrátit fámu, že stavbu betonového plotu je nutné hlásit na stavebním úřadu. Není tomu tak. Stavební povolení nepotřebujete. Postačí pouze stavební ohlášení.

Než začneme stavět

Před samotnou stavbou, nezapomeňte na správné zaměření pozemku a dbejte, abyste stavbou nepřekročili svůj pozemek.

Dalším krokem před stavbou je vypracování projektu a zvážení, zda bude celý plot až do výšky 1-1,5 m tvořen ze souvislých plotových tvárnic. Nebo zda zhotovíte polopropustný plot tím, že plotové tvárnice použijete na stavbu podezdívky a opěrných sloupků. Mezi sloupky pak můžete umístit dřevěné nebo často používané PVC latě.

Polopropustný plot je ve většině případů nejlepším řešením. Vypadá bytelně a honosně, přesto není dům nepropustně odříznut od okolí. Širokým výběrem z plotových tvárnic se lze inspirovat na stránkách Presbeton.cz

Průběh stavby

Na začátku stavby vyhloubíme po linii, kde bude plot procházet, základovou spáru. Spára by měla být lehce širší, než jaká je šířka plotových tvárnic. Tuto spáru zabetonujeme a tím vytvoříme perfektní styčnou plochu.

Betonový plot, zdroj: www.presbeton.cz
Betonový plot, zdroj: www.presbeton.cz

Na vybetonovanou základovou spáru položíme první řadu plotových tvárnic, které vyplníme betonem. Tím vytvoříme ztracené bednění, jehož linie sahá pod okolní terén. Dříve než beton zcela ztvrdne, umístěte na místa plotových sloupků armovací pruty R8. Na každý sloupek použijte minimálně čtyři prutu, s rozmístěním dvou prutů na každou stranu plotovky.

Sloupkům, na kterých bude zavěšena brána, věnujte větší pozornost a použijte silnější armování.

Stavba zbytku plotu probíhá jednoduchým kladením plotových tvárnic, které se vyplňují betonem. Horní zakončení provedete pomocí zákrytových desek.

Po důkladném vytvrdnutí betonu můžete do sloupků nainstalovat nosné patky pro úchyt plotových výplní a panty pro zavěšení vstupní branky a vjezdových vrat.

Stavbu betonového plotu zvládne šikovný kutil za pár dní. S partou pomocníků můžete mít plot postavený i za víkend.

Může vás zajímat

Komentář: Odzvonilo plynovým kondenzačním kotlům? V Německu vláda omezuje jejich prodej, něco podobného se chystá i v Česku

Evropští zákonodárci hledají cesty, jak utnout vytápění plynem. Rozdíly mezi evropskou legislativou a efektivním způsobem vytápění popisuje Roman Švantner.