Snižujeme náklady na ohřev teplé vody

zdroj: www.pixabay.com
zdroj: www.pixabay.com

Plánujete rekonstrukci otopné soustavy? Pak jistě zvažujete nejvhodnější alternativy k dosažení největších energetických úspor. V dnešním článku vám poradíme několik tipů k optimalizaci nákladů.

Jednou z největších rozpočtových položek při provozu domu je jeho vytápění domu a ohřev vody. Užitkovou vodu lze přímo před použitím ohřívat průtokovými ohřívači nebo zásobníky na teplou vodu – neboli bojlery. Zde se názory odborníků nemohou přesně shodnout, která varianta je nejlepší. Jedno je však jisté, dříve než se rozhodnete objednat nový bojler, vždy důkladně zvažte nároky domácnosti.

Je vás v domácnosti více? Využíváte často teplou vodu? Hodně se sprchujete? Pak pro vás s velkou pravděpodobností bude vhodnější bojler.

Jaký zvolit objem bojleru?

Při výběru nového bojleru zohledněte jeho objem, který je závislý na počtu členů v domácnosti. Má-li domácnost 2-3 členy, je vhodný bojler s kapacitou 80 až 100 litrů. Pro čtyřčlennou domácnost je vhodné zásobník dimenzovat na 100 až 120 litrů.

Výběr umístění sníží náklady

Dalším parametrem ovlivňující náklady za ohřev vody je samotné umístění bojleru. Nešťastným umístěním jsou sklepní prostory, kde voda musí cestou do koupelny překonat velké vzdálenosti. Dlouhé potrubní cesty totiž vodu zbytečně ochlazují a způsobují energetické ztráty.

Nejlépe je bojler umístit přímo v koupelně nebo v technické místnosti hned vedle koupelny, případně v blízkosti kuchyně.

Horizontální nebo vertikální provedení?

Při výběru zohledněte také polohu umístění bojleru. K většímu ochlazení vody totiž dochází v horizontálně umístěných bojler, ve kterých se více mísí teplá voda se studenou. Na ekonomický provoz jsou proto výhodnější vertikální bojlery.

Plynový nebo elektrický bojler?

Na trhu existují plynové a elektrické bojlery, případně bojlery kombinované. Zde není jednoznačná odpověď, který typ ušetří více financí. Základem je vycházet z vašich cenových tarifů energií a také z budoucích odhadů vývoje cen.  Za dodavatele úsporných bojlerů pro malé byty i rodinné domy doporučujeme Wolfcr.cz.

Zohledněním výše popsaných tipů se vám podaří roční náklady na ohřev vody snížit o několik stokorun až tisíců.

Tip na úsporné vytápění

Společnost Wolfr.cz rovněž zabezpečuje podlahové vytápění, se kterým oproti ústřednímu topení dosáhnete ještě nižších výdajů. Oproti klasickým radiátorům totiž podlahové vytápění disponuje vyšší účinností. Teplo totiž ohřívá místnost rovnoměrně, zatímco u ústředního topení nejvíce teplo stoupá vzhůru podél stěn ke stropu, kde se ochlazuje.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?