Snižte účty za energie s LED žárovkami. Poznejte, jak správně vybírat interiérové osvětlení

zdroj: pixabay.com

Osvětlení využívající LED technologie si velmi rychle podmanila jak moderní, tak i klasické bytové interiéry. Vždyť jejich přednostmi jsou 85% úspora energií, dlouhá životnost a dokonalá individualizace teploty osvětlení. Poznejte nejen módní, ale především praktické trendy pro osvětlení domácností.

LED žárovky šetří energii

Oproti klasickým wolframovým žárovkám je obrovskou předností LED svítidel a žárovek až 10× větší úspora elektrické energie. To oceníte především pro dlouhodobé dekorativní a venkovní osvětlení příjezdových cest, budov či parkovišť. LED žárovky zároveň disponují vyšší odolností vůči nárazu a dlouhou životností, která dosahuje až 50 000 hodin. Klasické žárovky přitom vydrží pouhých jeden až dva tisíce hodin. Žárovky s LED čipy disponují okamžitým náběhem plného světelného výkonu a jejich životnost nesnižuje časté zhasínání. Pro výhodný nákup venkovních svítidel navštivte https://www.ledakce.cz/led-reflektory/.

Přizpůsobení teplotních odstínů

Obrovskou předností LED žárovek, případně celého osvětlení je možnost volby vhodného teplotního odstínu vyzařovaného světla neboli tepelné chromatičnosti. Ta je udávaná v Kelvinech (K). Výběr LED svítidel lze proto velmi dobře přizpůsobit každé části bytu i způsobům jejího využití. Podívejte se na základní přehled, jak vybírat LED svítidla.

Jaké trendy vládnou v osvětlení interiérů?

Do pracoven a chodeb jsou vhodné studené bílé odstíny v rozmezí od 7 000 do 9 000 K. Studená barva poskytuje výborné osvětlení a zvyšuje pracovní aktivitu. Vhodné jsou především stropní a závěsné LED panely, či stolní LED lampičky. Velmi oblíbeným a moderním trendem je dekorativní osvětlení obrazů, sběratelských předmětů i praktické navigační osvětlení chodeb, které i klasické chodbě dodá moderní vzhled. Pro dekorativní osvětlení volíme LED pásky s nižším výkonem. Úspornou technologii využívají také nouzová LED svítidla.

Do koupelen a na toaletu se převážně instalují LED žárovky s denní barvou světla okolo 6 000 K. Tento druh osvětlení ocení především ženy pro přirozené líčení bez zkreslení tónů pleti. Základem pro osvětlení koupelny je centrální svítidlo doplněné LED svítidlem nad zrcadlo nebo nastavitelným bodovým osvětlením.

Pro osvětlení kuchyňské pracovní desky je důležitý dostatečný zdroj světla, který nevytváří nežádoucí stíny. Nejvhodnější jsou praktické LED pásky, které lze jednoduše umístit na spodní část závěsných skříněk a tím osvětlit celou plochu pracovní desky. Pro moderní vzhled volte chladnější barevné odstíny od 6 000 do 8 000 K.

Naopak do obývacích místností a ložnic je vhodné umístit světelné zdroje s teplejším odstínem od 2 800 do 3 000 K, které navozují příjemnou atmosféru. Vybírat lze jak LED závěsné lustry a stojací lampy, tak i celou řadu dekoračního osvětlení pro zvýraznění interiérového designu.

 

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.