Rychlé recepty

Skvrny na venkovní dlažbě a co s tím

Zdroj: www.sxc.hu
Zdroj: www.sxc.hu

I přes tu největší péči a opatrnost se čas od času stane, že se na venkovní dlažbě objeví skvrny. A co si budeme povídat, je to k zlosti, zejména pokud se snažíte mít svůj dům jako ze škatulky. Naštěstí se s většinou skvrn můžete vypořádat, důležité je však znát její původ.

Nejlepší je včasná prevence

Skvrnám na venkovní dlažbě můžete do jisté míry předejít, pokud je budete předvídat a nepodceníte prevenci. V tomto případě to znamená investici do speciálně vyvinutých impregnací, které vznik skvrn a jiných nečistot omezí. A čím dříve se o ně budete zajímat, tím více snížíte riziko skvrn na dlažbě. Investice do impregnace se vyplatí zejména na exponovaých místech, kde je riziko vzniku skvrn mnohem větší. Takovým místem jsou třeba terasy, kde trávíte letní večery s rodinou nebo přáteli, ale také garáže, v nichž hrozí riziko špatně odstranitelných skvrn od oleje nebo podobných přípravků.

Impregnaci byste měli zvážit také na místech, kde máte venkovní květináče. V těchto místech se mohou často objevovat vápenaté usazeniny nebo skvrny od rzi.

Vysokotlaká myčka ušetří čas i peníze

Pomocníkem k nezaplacení, a to nejen při úklidu dlažby je vysokotlaká myčka. S minimem námahy a ještě menšími výdaji si hravě poradí s běžnou špínou i menšími skvrnami, které se na dlažbě vyskytnou třeba po zimě. Vysokotlaký čistič si bez chemie poradí také ve většině případů se skvrnami od posypové soli nebo s mechem, který se s nástupem prvních jarních dnů může na dlažbě objevit. Venkovní dlažby byste měli vyčistit několikrát za sezónu, protože pravidelnou údržbou předejdete větším problémům.

Vysokotlakou myčku oceníte hlavně tehdy, pokud máte kolem domu betonovou dlažbu, která je na úklid poněkud náročnější a náchylnější ke skvrnám než keramická mrazuvzdorná dlažba. Tu stačí většinou jen zamést a přetřít vlhkým hadrem namočeným ve vodě s vhodným saponátem.

I přes pravidelnou údržbu a impregnaci se může samozřejmě může nějaká skvrna někde objevit. Myslete na to, že čím dříve se pokusíte skvrnu vyčistit, tím větší šanci na úspěch máte. Než se však pustíte do čištění, měli byste vědět nejen o původu skvrny, ale také z jakého materiálu je vaše dlažba. Na trhu existuje celá řada specializovaných prostředků, které si dokážou se skvrnami a špínou poradit, ovšem pokud je použijete na nesprávný materiál, můžete nadělat více škody než užitku. Pokud si nejste jistí, jak přípravek na vaší dlažbě zareaguje, vyzkoušejte ho na méně viditelném místě a teprve až si budte jisti výsledkem, pusťte se do čištění.

O radu můžete také požádat výrobce nebo prodejce, u něhož jste dlažbu pořídili. Většinou mají dostatek zkušeností a na základě vašich indicií vám rádi pomohou. Obrátit se můžete také na specializované úklidové firmy, které disponují čistícími prostředky a technikou, která se k normálním smrtelníkům mnohdy nedostane.

Ale za zváženou stojí také výměna ušpiněné části dlažby. U některých typů dlažby může být toto řešení jednodušší a rychlejší než zdlouhavý boj se skvrnou.

Může vás zajímat

Jak reklamovat vyúčtování energie?

Co vše hledat v obdrženém vyúčtování a co dělat, když se vám výše přeplatku či nedoplatku nezdá? A jak je to s vyúčtováním energií v nájemním bytě?