Renovace vany třikrát jinak

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Ne vždy je nutné pouštět se do rekonstrukce celé koupelny. Mnohdy postačí renovace nebo výměna vany. Obě tyto varianty jsou časově i finančně méně náročné než celková rekonstrukce.

Pokud nemáte peněz nazbyt, pak zapomeňte na bourání vaší staré koupelny. Raději se zaměřte na dominantu této místnosti, kterou je vana. Právě ta je mnohdy nejstarším vybavením koupelny. Zprvu bílá a krásná vana je tak velmi často dnes zažloutlá a oprýskaná, i přestože vanová baterie může být nová a blýskavá. Její výměna je totiž mnohem snazší. Ale nebojte, ani s vanou to není zas tak složité.

Výměna nové vany

Chcete-li vanu zcela novou, pak se nejspíš bourání nevyhnete. Záleží na tom, zda máte vanu zabudovanou ve zděné koupelně nebo zda vyměňujete vanu v umakartovém jádru, popřípadě je vana volně stojící. První varianta je o něco málo náročnější, co se času i financí týká. Ovšem díky výměně si budete moci vybírat typ vany. Je jen na vás, zda zvolíte rohovou, asymetrickou či oválnou. Stejně tak bude na vašich prioritách to, zda si pořídíte do koupelny akrylátovou nebo smaltovou.

Výhodou smaltové vany je její životnost, která je mnohdy uváděna až 30 let. Nevýhodou je její povrch, ten dlouho studí.
Výhodou akrylátové vany je, že se vyrábí v mnoha tvarech a že má příjemný povrch. Nevýhodou je náchylnost k poškrábání, proto se životnost u akrylátových van uvádí 10 až 15 let.

Zdroj: Koupelnypegas.cz
Zdroj: Koupelnypegas.cz

Nová vana do staré

Další možností, jak zamaskovat škrábance a zažloutlost vany, je akrylátová vanová vložka. Ta se vyrobí přesně na velikost staré vany a jednoduše se do ní vloží. Nemusíte tak nic bourat. Bohužel vložky do van se vyrábí pouze akrylátové a jejich cena se pohybuje v rozmezí 8 000 Kč až 10 000 Kč.

Renovace vany za pár korun

Třetí variantou, jak obnovit lesk staré vany je její renovace. Potřebovat k tomu budete smirkový papír, ředidlo, epoxidovou dvousložkovou barvu a štětec.
Nejdříve vanu ředidlem pořádně odmastíte, potom smirkovým papírem osmirkujete a následný prach a nečistoty zamete či vysajete. Před nanesením barvy musí být vana čistá a suchá a vhodné je také ucpat odtok papírem. Dvousložkovou epoxidovou barvu namícháte dle návodu na plechovce. Poté necháte barvu 24 hodin zaschnout a nanesete druhý nátěr a opět před použitím necháte 24 hodin zaschnout.

Zdroj: Koupelnypegas.cz
Zdroj: Koupelnypegas.cz

Tip: Pokud si chcete udržet v koupelně déle zachovalý koupelnový nábytek, nejrůznější doplňky a koberečky, pak vsaďte na vanové zástěny. Díky těm se můžete bez problémů ve vaně sprchovat a nemusíte se obávat, že by celá koupelna byla zacákána od vody. Zároveň vanové zástěny jsou skvělou bezpečnostní pomůckou proti uklouznutí na morké podlaze.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?