Na co si dát pozor při výběru umělého kamene?

Kamenný obklad - ohnivá skála, zdroj: www.obkladyrepa.cz
Kamenný obklad – ohnivá skála, zdroj: www.obkladyrepa.cz

Pokud patříte mezi obyvatele domu, kteří se nespokojí se strohostí všedního bydlení, ba naopak se neustále snažíte svůj dům obohatit o moderní trendy, pak jste se již jistě doslechli něco o umělém kameni.

Pokud jste již vážněji uvažovali o jeho pořízení, pak jste asi narazili na problém v podobě velmi mála informací na českém internetu o tomto moderním obkladovém prvku. Přesto existuje mnoho věcí, které byste měli před koupí toho pravého kamenného obkladu vědět.

Začneme hned tou nejdůležitější věcí a to je materiál, ze kterého je obklad vyroben. Musíte již před koupí kamenného obkladu vědět, zda bude Vaše bydlení dekorovat v interiéru, nebo v exteriéru. Protože imitace kamene se může vyrábět buď jako sádrový obklad, nebo betonový obklad. O sádře byste měli vědět, že ji není možné použít na místa v exteriéru a na místa, kde hrozí riziko mrazu, vlhkosti, či žáru. Betonové obklady můžete použít bez omezení.

Další podstatnou věcí je zcela jistě estetická hodnota obkladu. Již před pokládkou

Kamenný obklad, zdroj: www.obkladyrepa.cz
Kamenný obklad, zdroj: www.obkladyrepa.cz

bychom měli mít jasno, jakou roli bude kámen v našem bydlení hrát. Může se stát dominantou celé místnosti, či fasády. Naopak však může hrát spíše konzervativní roli v podobě pouhé dekorace, bez výraznějšího stylu a osobitosti. Imitace kamene se vyrábějí jak s výraznější strukturou, tak také v tenčím provedení, které mají většinou nižší hmotnost. Nevypadají však poté již zcela věrohodně.

Každý, kdo již o použití umělého kamene vážněji uvažoval, určitě se zajímal o to, v jakém formátu jsou vůbec jednotlivé obklady vyráběny. Nutno říct, že neexistuje univerzální odpověď, protože např. obkladový kámen Zlín se liší dle jednotlivých druhů, sérií i výrobců. Někdy můžou mít jednotlivé panely tvar obdélníku, jindy se jedná o tvar Z s minimalizací spojů. Někdy jsou v balení namixovány různé tvary, z nichž je možné následně obložit souvislou plochu.

Kamenný obklad - považan černý, zdroj: www.obkladyrepa.cz
Kamenný obklad – považan černý, zdroj: www.obkladyrepa.cz

Všechny tyto aspekty by měl budoucí majitel obloženého kamenného domu předem zvážit. Jen tak je možné mít z výsledného obložení dlouholetou radost. Při zdárném provedení vykouzlíte ve Vašem obydlí neobyčejný architektonický úkaz.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?