Na co si dát pozor při výběru umělého kamene?

Kamenný obklad - ohnivá skála, zdroj: www.obkladyrepa.cz
Kamenný obklad – ohnivá skála, zdroj: www.obkladyrepa.cz

Pokud patříte mezi obyvatele domu, kteří se nespokojí se strohostí všedního bydlení, ba naopak se neustále snažíte svůj dům obohatit o moderní trendy, pak jste se již jistě doslechli něco o umělém kameni.

Pokud jste již vážněji uvažovali o jeho pořízení, pak jste asi narazili na problém v podobě velmi mála informací na českém internetu o tomto moderním obkladovém prvku. Přesto existuje mnoho věcí, které byste měli před koupí toho pravého kamenného obkladu vědět.

Začneme hned tou nejdůležitější věcí a to je materiál, ze kterého je obklad vyroben. Musíte již před koupí kamenného obkladu vědět, zda bude Vaše bydlení dekorovat v interiéru, nebo v exteriéru. Protože imitace kamene se může vyrábět buď jako sádrový obklad, nebo betonový obklad. O sádře byste měli vědět, že ji není možné použít na místa v exteriéru a na místa, kde hrozí riziko mrazu, vlhkosti, či žáru. Betonové obklady můžete použít bez omezení.

Další podstatnou věcí je zcela jistě estetická hodnota obkladu. Již před pokládkou

Kamenný obklad, zdroj: www.obkladyrepa.cz
Kamenný obklad, zdroj: www.obkladyrepa.cz

bychom měli mít jasno, jakou roli bude kámen v našem bydlení hrát. Může se stát dominantou celé místnosti, či fasády. Naopak však může hrát spíše konzervativní roli v podobě pouhé dekorace, bez výraznějšího stylu a osobitosti. Imitace kamene se vyrábějí jak s výraznější strukturou, tak také v tenčím provedení, které mají většinou nižší hmotnost. Nevypadají však poté již zcela věrohodně.

Každý, kdo již o použití umělého kamene vážněji uvažoval, určitě se zajímal o to, v jakém formátu jsou vůbec jednotlivé obklady vyráběny. Nutno říct, že neexistuje univerzální odpověď, protože např. obkladový kámen Zlín se liší dle jednotlivých druhů, sérií i výrobců. Někdy můžou mít jednotlivé panely tvar obdélníku, jindy se jedná o tvar Z s minimalizací spojů. Někdy jsou v balení namixovány různé tvary, z nichž je možné následně obložit souvislou plochu.

Kamenný obklad - považan černý, zdroj: www.obkladyrepa.cz
Kamenný obklad – považan černý, zdroj: www.obkladyrepa.cz

Všechny tyto aspekty by měl budoucí majitel obloženého kamenného domu předem zvážit. Jen tak je možné mít z výsledného obložení dlouholetou radost. Při zdárném provedení vykouzlíte ve Vašem obydlí neobyčejný architektonický úkaz.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.