Připravte se na stavbu terasy. Vše pořídíte na Gardina.cz

Terasy milujeme. Rozšiřují náš obytný prostor směrem do exteriéru a je jedno, jestli jde o terasu u rodinného domu, chalupy, nebo v rámci bytu. Naplánujte si stavbu terasy svépomocí. Když víte, kde co koupit, zvládnete to hravě a hlavně levněji, než kdybyste si nechali terasu vybudovat na klíč.

Foto: Pixabay

Terasy se budují z různých materiálů. Nejoblíbenějšími jsou však ty dřevěné

Dřevěné terasy bývají sice náročnější na údržbu, než když je vybudujete z betonové dlažby, ale dřevo je dřevo. Aby vám terasa ze dřeva dlouho vydržela a dobře sloužila, potřebuje správnou skladbu i pokládku.

Používají se terasové rektifikační terče, na které lze položit celou terasu, nebo dáte je jen tam, kde potřebujete vyrovnat sklon, ev. naopak vytvořit vhodný spád po odvod vody. Rektifikační terče též vytváří prostor mezi dřevěnými hranoly, díky čemuž dochází k vhodnému odvodu vody a k odvětrávání konstrukce terasy. Dřevo je tak skvěle chráněno před vlhkostí.

Vlhkosti dlouhodobě neodolá žádné dřevo, ani tropické. Navíc české terasy se často budují z dostupnějších evropských dřevin, třeba z odolnějšího severského smrku. Ten roste v drsných klimatických podmínkách, díky čemuž je jeho dřevo odolnější než to z českého smrku. Z českých dřevin je nejvhodnější modřín.

Běžné vruty nestačí

Nepodceňte ani výběr vrutů na montáž částí terasy. Klasické nestačí a ve venkovním prostředí mohou rychle začít podléhat korozi. V e-shopu Gardina.cz koupíte nerezové vruty pro stavbu teras. Jde navíc o vruty, které jsou přizpůsobené potřebám montáže a následnému používání v rámci terasové konstrukce. Zatímco běžné vruty do dřeva mají dřevo zejména přitáhnout, ty pro terasy musí odolávat většímu pohybu a tlaku dřeva. Přesně takové jsou terasové nerezové vruty od Gardina.cz.

Nezapomeňte dřevo terasy chránit i pomocí distančních podložek

Distanční podložky nejenže zjednodušují montáž, ale jako podložky se speciální konstrukcí přispívají i k vylepšení ventilace. Vytváří totiž prostor, jenž pomáhá dřevu vysychat, a to je pak chráněno před nadměrnou vlhkostí, či dokonce před stojatou vodou. Před vlhkostí chrání dřevo i granulátová podložka pod terasu. Ta současně poskytuje pocit měkčího došlapu a zlepšuje kročejovou neprůzvučnost. Současně má schopnost kompenzovat malé nerovnosti.

Může vás zajímat

Jak nastavit zálohy při změně dodavatele energií?

Při změně dodavatele by spotřebitelé měli zvážit nastavení vyšších záloh, aby jejich vyúčtování neskončilo vysokým nedoplatkem.