Prázdné náplně do tiskáren nepatří do koše

zdroj: Pixabay.com

Máte v práci nebo doma tiskárnu a vyhazujete vypotřebované tonery? Nechceme vám sahat do svědomí, ale i prázdné tonery se dají opětovně využít či recyklovat. A pokud jste tvořiví, můžete z nich tzv. upcyclingem vyrobit neotřelé a znovu využitelné věci. Pojďte se s námi inspirovat, co s prázdnými náplněmi do tiskáren!

 

Tonery nepatří do popelnice – recyklujte je

Vypotřebované tonerové kazety nepatří do klasických kontejnerů ani do nádob s elektroodpadem, jak se mohou někteří mylně domnívat. Odhadem skončí na českých skládkách neuvěřitelných půl milionů tonerů, což je obrovská zátěž pro životní prostředí. A navíc se na výrobu jednoho toneru spotřebuje až 3,5 litrů ropy.

A jak tonery správně recyklovat? Řešení je jednoduché. Při nákupu nové tiskové kazety vraťte starou do obchodu. Prodejci ji obvykle opětovně naplní a prodávají jako renovovanou. Tonerové kazety však musejí být nepoškozené. Některé firmy dokonce nabízejí podnikatelům i běžným uživatelům bezplatnou ekologickou likvidaci prázdných tonerů. Poškozené tiskové kazety jsou rozebrány a jednotlivé komponenty recyklovány pro další průmyslové využití.

Renovované tonery jako alternativa k originálním

Renovované tonery stojí až o polovinu méně a solidní firmy vám ručí za to, že dosáhnete stejně kvalitního tisku jako s originálními tonery. Tiskové kazety se rozmontují, vyčistí a vymění se optický válec s převodovým ústrojím. Pro představu, renovací tonerů vzniká o 75 % méně odpadu a vytisknete s nimi přibližně stejný počet stran, jako kdybyste použili originální kazetu. Renovované tonery nakupujte pouze v ověřených prodejnách a e-shopech, které prodávají zdravotně nezávadné kazety s certifikací.

Upcycling tonerů pro kutily

Náplně můžete přeměnit na nové výrobky s vysokou využitelnou hodnotou, zvlášť pokud je již nejde renovovat – kompatibilní náplně jsou tedy vhodným adeptem. Tento proces se nazývá upcycling a získává si oblibu u široké veřejnosti, které není lhostejné životní prostředí. Z tonerů můžete vyrobit cokoliv – stačí zapojit svou fantazii a mohou vzniknout neotřelá díla, která budou zkrášlovat vaši domácnost nebo kancelář. Co z tiskových kazet můžete vytvořit?

Magnetky z cartridgí na lednici

Magnetky vyrobené z cartrdige, zdroj: pinterest.com

Potřebujete na lednici pověsit seznam domácích úkolů nebo nákup? Chcete zanechat svým dětem nějaký vzkaz před odchodem do práce? Nalepte na zadní část cartridge magnet a přicvakněte novou magnetku na ledničku či magnetickou tabuli. Přední stranu můžete polepit vtipnou samolepkou. Navíc budete mít neustále na očích, jaký typ náplně máte do své tiskárny při příštím nákupu pořídit.

Stylová dekorace z tonerů

Dekorace z tonerů, zdroj: pinterest.com

Milujete moderní styl a neotřelou dekoraci, kterou si můžete vyrobit sami? Vezměte vypotřebované náplně a sestavte z nich zajímavé hvězdice. Připevněte je do své pracovny, dílny či do obývacího pokoje a ukažte své návštěvě, že i ze starých věcí se dají udělat nadčasové ozdoby!

Jak jste se mohli přesvědčit, staré náplně mají mnoho využití a dají se šetrně recyklovat. Každý z nás by se měl k přírodě chovat odpovědně a nacházet způsoby, jak ji co nejméně zatěžovat. Recyklací, renovací nebo upcyclingem náplní do tiskárny vám příroda poděkuje a vy budete mít dobrý pocit, že jste přispěli k lepšímu životu budoucích generací!

Autorka: Radka Kelichová

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.