Podle čeho vybrat to správné tepelné čerpadlo?

Tepelné čerpadlo, zdroj: pixabay.com

Je prokázané, že tepelné čerpadlo, i s ohledem na jeho vyšší pořizovací cenu, vyrábí teplo podstatně levněji než ostatní zdroje tepla – elektrokotel, plynový kotel či teplovod. Podle čeho ale vybrat domů nebo do firmy to správné tepelné čerpadlo? Jak nenaletět vykutáleným prodejcům?

Při diskuzích s potenciálním dodavatelem se především zajímejte o jeho zkušenosti s fungováním tepelného čerpadla v podobné nemovitosti. Poté zjistěte, jaké má zařízení, o němž uvažujete, spotřebu elektrické energie, kolik zaplatíte za jeho instalaci a jakým způsobem dodavatel zabezpečuje následný servis. Solidní prodejce má dlouhodobou záruku (bez kompromisů) zahrnutou už v ceně tepelného čerpadla.

Opravdu velmi důležité je pídit se po energetické náročnosti, protože levnější čerpadla s nižším výkonem spotřebují až o polovinu více elektrické energie než kvalitnější modely s vysokým výkonem. Navíc mnohdy vyžadují takzvaný dotopový kotel, což opět zvyšuje účty za energie, i větší hlavní jistič, pochopitelně zatížený vyššími paušálními platbami.

Pro spotřebitele je komfortní rovněž zajištění celoročního ohřevu tepelné vody přímo tepelným čerpadlem (nikoli jeho dohřívání elektrickým bojlerem). Pro jakostnější tepelné čerpadlo platí i to, že „jede“ léta bez servisních zásahů a nevyžaduje jinak povinné a opět zpoplatněné revize chladicího okruhu.

COP nebo SCOP?

Náklady na provoz tepelného čerpadla značně ovlivňuje topný výkon, označovaný zkratkou COP. Avšak pozor, výrobcem udávané hodnoty mohou být nesprávné. Raději se řiďte faktorem SCOP označujícím sezónní energetickou účinnost, který přesněji vyčísluje průměrné roční platby za provoz tepelného čerpadla. I u něho se ovšem můžete setkat s nedůvěryhodnými čísly…

Q je správně!

Jak z toho ven? Orientujte se při výběru tepelného čerpadla jednodušeji – podle Evropské značky kvality Q. Účelem jejího zavedení bylo zpřehlednění trhu s čerpadly pro zákazníky, aby si mohli být jistí, že příslušný model skutečně má:

  • udávané parametry topného faktoru a hlučnosti,
  • hlavní části dle národních i mezinárodních standardů,
  • certifikát z akreditované a spolehlivé zkušebny,
  • dostupnou servisní síť v zemi, kde se prodává,
  • minimálně desetiletou garanci dodávky náhradních dílů.

Může vás zajímat

Vlastníte restauraci? Správně zvolený textil vám zařídí spokojenější zákazníky

Hledáte kvalitní a levné textilie pro restaurace, pohostinství a gastro provozy? Poradíme vám, kde nakoupit ubrusy, prostírání a další doplňky do restaurací.