Palivové dřevo: Jaké zvolit na grilování a jaké na vytápění domu?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Palivové dřevo je velmi oblíbené, a to ať už na vytápění domu, grilování nebo občasné přitopení na chalupě. Velké oblibě se těší především díky ceně, která je momentálně více než příznivá, a tak se tento typ energie řadí mezi nejlevnější paliva na trhu.

 

Hlavní výhodou palivového dřeva kromě nízké ceny je, že je obnovitelným zdrojem energie a že nezatěžuje životní prostředí, jako je tomu u jiných typů energií. Není divu, že mnozí po něm sahají jako po alternativě plynu či elektřiny nebo alespoň v kombinaci.

Jenže není palivové dřevo jako palivové dřevo. Na trhu jich existuje celá řada. Pojďme se proto podívat, z jakých typů lze vybírat a jaké jsou vhodné pro vaše potřeby.

Na grilování sáhněte po ovocném dřevu

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

S letní grilovací sezónou je nejaktuálnější palivové dřevo na grilování, opékání špekáčků a uzení. Pro tyto případy je nejvhodnější dřevo z ovocných stromů, a to především ze švestky domácí, jabloně domácí nebo třešně.

Slivoň, jabloň i třešeň dodají masu nasládlou chuť. Navíc se jedná o tvrdé dřevo s vysokou výhřevností, tudíž je skvělé na uzení masa. Tenká kůra nevytváří nežádoucí jiskry, naopak vydává ovocnou vůni.

Obdobné charakteristické vlastnosti jako ovocné dřevo má i bříza a lípa. Březové dřevo skvěle hoří i vlhké, a tak rozdělat oheň za nepříznivého počasí není problém. Lípu taktéž lze využít při zatápění nebo uzení masa. Ovšem stejně dobře lipové dřevo poslouží i k vytápění v kamnech.

Na vytápění domu přijde vhod buk, dub, habr i akát

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Na vytápění domů, chat a chalup raději na ovocné stromy zapomeňte. Mnohem efektivněji vytopíte místnosti dubovým a bukovým dřevem. Ty se řadí mezi nejkvalitnější palivová dřeva. Výhodou je pomalé hoření, vysoká výhřevnost a nízká popelnatost. Dřevo je vhodné do krbů, kotlů a kamen.

Obdobné vlastnosti bukového a dubového dřeva lze očekávat od habru a akátu. Habr vykouzlí v krbu sálavé plameny a akát vás potěší hořením i při vyšší vlhkosti. Navíc je odolný vůči plísním.

Pro mnohé nezodpovězenou otázkou zůstává, jaké dřevo zvolit na vytápění v nových kotlích? Právě ty si vyžadují svá specifika, a tak raději místo buku a dubu sáhněte po olši, modřínu, smrku, borovici nebo jejich kombinaci.

TIP: A to nejdůležitější nakonec! Kde zmiňovaná palivová dřeva sehnat? V OPTIMTOP.cz najdete nejen všech 13 typů dřevin. Zároveň si můžete vybrat, zda dáte přednost sypanému dříví, nebo rovnanému na paletách. Velkou výhodou také je, že společnost nabízí dopravu zdarma, a to po celé České republice již od jedné palety.

 

 

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.