Palivové dřevo: Jaké zvolit na grilování a jaké na vytápění domu?

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Palivové dřevo je velmi oblíbené, a to ať už na vytápění domu, grilování nebo občasné přitopení na chalupě. Velké oblibě se těší především díky ceně, která je momentálně více než příznivá, a tak se tento typ energie řadí mezi nejlevnější paliva na trhu.

 

Hlavní výhodou palivového dřeva kromě nízké ceny je, že je obnovitelným zdrojem energie a že nezatěžuje životní prostředí, jako je tomu u jiných typů energií. Není divu, že mnozí po něm sahají jako po alternativě plynu či elektřiny nebo alespoň v kombinaci.

Jenže není palivové dřevo jako palivové dřevo. Na trhu jich existuje celá řada. Pojďme se proto podívat, z jakých typů lze vybírat a jaké jsou vhodné pro vaše potřeby.

Na grilování sáhněte po ovocném dřevu

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

S letní grilovací sezónou je nejaktuálnější palivové dřevo na grilování, opékání špekáčků a uzení. Pro tyto případy je nejvhodnější dřevo z ovocných stromů, a to především ze švestky domácí, jabloně domácí nebo třešně.

Slivoň, jabloň i třešeň dodají masu nasládlou chuť. Navíc se jedná o tvrdé dřevo s vysokou výhřevností, tudíž je skvělé na uzení masa. Tenká kůra nevytváří nežádoucí jiskry, naopak vydává ovocnou vůni.

Obdobné charakteristické vlastnosti jako ovocné dřevo má i bříza a lípa. Březové dřevo skvěle hoří i vlhké, a tak rozdělat oheň za nepříznivého počasí není problém. Lípu taktéž lze využít při zatápění nebo uzení masa. Ovšem stejně dobře lipové dřevo poslouží i k vytápění v kamnech.

Na vytápění domu přijde vhod buk, dub, habr i akát

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Na vytápění domů, chat a chalup raději na ovocné stromy zapomeňte. Mnohem efektivněji vytopíte místnosti dubovým a bukovým dřevem. Ty se řadí mezi nejkvalitnější palivová dřeva. Výhodou je pomalé hoření, vysoká výhřevnost a nízká popelnatost. Dřevo je vhodné do krbů, kotlů a kamen.

Obdobné vlastnosti bukového a dubového dřeva lze očekávat od habru a akátu. Habr vykouzlí v krbu sálavé plameny a akát vás potěší hořením i při vyšší vlhkosti. Navíc je odolný vůči plísním.

Pro mnohé nezodpovězenou otázkou zůstává, jaké dřevo zvolit na vytápění v nových kotlích? Právě ty si vyžadují svá specifika, a tak raději místo buku a dubu sáhněte po olši, modřínu, smrku, borovici nebo jejich kombinaci.

TIP: A to nejdůležitější nakonec! Kde zmiňovaná palivová dřeva sehnat? V OPTIMTOP.cz najdete nejen všech 13 typů dřevin. Zároveň si můžete vybrat, zda dáte přednost sypanému dříví, nebo rovnanému na paletách. Velkou výhodou také je, že společnost nabízí dopravu zdarma, a to po celé České republice již od jedné palety.

 

 

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?