Nízké sazby hypoték zvyšují poptávku po bytech

Dolní Počernice, zdroj: www.sekyragroup.cz
Dolní Počernice, zdroj: www.sekyragroup.cz

Toužíte po bydlení ve vlastním bytě nebo rodinném domě? Jestliže ano, pak je na čase o koupi nemovitosti přemýšlet. V článku vám poradíme, jaké faktory ovlivňují současnou nabídku bytů a kde je nejvíce příležitostí pořídit moderní a dostupné byty.

 

Po ekonomické recesi, kterou jsme v posledních letech zažili, je ekonomika opět v mírném vzestupu. Nasvědčuje tomu zvýšená produkce průmyslového odvětví a také stavebnictví. Právě stavebnictví prochází výrazným oživením. Úspěšně se dokončují nové bytové i kancelářské projekty a další výstavby jsou v přípravě.

Důkazem toho jsou rezidenční byty v Praze, které nabízejí nové bydlení stovkám rodin. Příkladem může být developerský projekt v Dolních Počernicích, který nabízí komfortní bydlení v moderních nízkoenergetických domech. Jednotlivé domy jsou obklopeny zelení a nabízí možnost pro odpočinek a relaxování.

Nízkoenergetické bytové domy jsou umístěny v klidné lokalitě, na okraji městské části Dolní Počernice. Ze tří světových stran obklopuje domy zeleň v podobě zemědělské půdy a blízkého golfového resortu. Necelých 300 metrů od domů je krásný zámecký park s rybníkem. Od centra Prahy jsou Dolní Počernice vzdálené pouhých 10 km.

Právě tyto lokality na okrajích Prahy vytvářejí ideální prostor pro rodinný život v příjemném a klidném prostředí. Další vhodnou lokalitou jsou nové byty na Praze 10, kde naleznete místa pro sport, zábavu, ale také práci. Podobných lokalit se Praze staví desítky. Díky tomu poskytují pestrý výběr z bytů různých dispozičních členění a stupněm provedení i výbavy.

 

Rezidence Korunní, zdroj: www.sekyragroup.cz
Rezidence Korunní, zdroj: www.sekyragroup.cz

Co ovlivňuje cenu nemovitosti?

Jedním z faktorů ovlivňující cenu bytů a domů je jejich nabídka na trhu. Je-li na trhu mnoho volných bytů k prodeji, jejich cena klesá. Ale to pouze do určité doby, než lidé budou mít dostatek financí a budou si moct dovolit koupi nových bytů. Se zvýšenou poptávkou po bytech, jejich cena začne opět růst.

Druhým faktorem je výše hypotečních úrokových sazeb, které jsou za poslední roky na rekordním minimu. Výše úrokových sazeb byla v dubnu 2014 na úrovni 2,88 %. V praxi to znamená, že při splátkách dvacetimilionové hypotéky s dobou splatnosti na 20 let budeme měsíčně splácet přibližně 10 900 Kč. Zatímco při úrokových sazbách v roce 2009, které činily 5,54 %, spláceli lidé stejnou hypotéku měsíční částkou 13 800 Kč. Nyní tak na splátkách tak lze ušetřit více jak 1 400 Kč měsíčně. Více se o poklesu hypoték dozvíte v článku zde.

[vsw id=“Vh0Y6OzEeVU“ source=“youtube“ width=“425″ height=“344″ autoplay=“no“]

 Kdy je vhodná doba k pořízení nemovitosti?

Právě nyní se nacházíme v bodě, kdy se koupě nemovitosti vyplatí. Levné hypotéky a velká nabídka nových bytů, jejichž cena je prozatím nízká, je velmi výhodnou kombinací.

Pravděpodobně úrokové sazby se ještě mírně sníží, nicméně to bude mít zprostředkovaný následek, který se promítne do cen bytů, které půjdou nahoru. Například prodej bytů v Praze může být výrazně dražší. U některých prodejců již tato situace nastává.

Může vás zajímat

Komentář: Odzvonilo plynovým kondenzačním kotlům? V Německu vláda omezuje jejich prodej, něco podobného se chystá i v Česku

Evropští zákonodárci hledají cesty, jak utnout vytápění plynem. Rozdíly mezi evropskou legislativou a efektivním způsobem vytápění popisuje Roman Švantner.