Není okno jako okno. Co ovlivňuje cenu oken?

Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Plánujete výměnu oken, a proto jste si nechali udělat kalkulaci ceny? S výslednou částkou ale nejste spokojeni, protože sousedi za výměnu plastových oken zaplatili o třetinu méně? Pozor, cenovou nabídku ovlivňuje řada faktorů, to, co mají sousedi, nemusí být pravým řešením i pro vás. Co vše se podílí na finální ceně oken?

Okna vypadají totožně, ale cena je různá. Rozhodně za tím nehledejte hned podvod, okna se totiž mohou lišit v mnoha detailech, které na první pohled nejsou zřetelné. Často je nutné postupovat podle různých požadavků.

Materiál, izolace, tvar, bezpečí, …

Mnohé jistě napadne, že cena oken bude záviset na použitém materiálu. Ano, materiál hraje důležitou roli, je pravdou, že ceny plastových oken se pohybují jinde než ceny hliníkových či dřevěných oken, rozhodně to ale u materiálu nekončí. Významnou měrou se na kalkulaci podílí také izolační vlastnosti, a to ať už co se zvoleného okenního profilu týká nebo celého okna. Výslednou částku navyšuje druh a charakteristika izolačního skla, tepelná a zvuková izolace nebo požadavek na to, kolik slunečního světla má okno propustit do interiéru.

Dále totožné vlastnosti oken může cenově ovlivnit dizajn profilového systému z hlediska barvy. Levnější budou bílá okna, než-li ta barevná, nejvíce pak zaplatíte za dekor dřeva. Jinou cenu lze očekávat za standardní tvar okna a jinou za oblouk nebo kruh. A zapomenout nesmíme ani na fakt, že na finální kalkulaci se podílí i způsob otevírání, třída ochrany, bezpečnostní prvky či kování.

I přes všechny zmíněné parametry máte pocit, že sousedi mají totožná okna za třetinu ceny? Stále ještě není nutné cítit se podveden, sousedi mohli mít výměnu bez demontáže a likvidace starých oken a bez zednického začištění. Také tyto činnosti se totiž promítnou do výsledné kalkulace stejně jako odborná montáž nebo doplňkové vybavení v podobě parapetů, žaluzií, předokenních rolet a síťek proti hmyzu.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.