Nanotechnologie: Chytrý pomocník v domácnosti i na zahradě

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Nanotechnologie už dnes není jen vědou hodnou univerzitních oborů, jako je fyzika, chemie či biologie. Ač se to možná na první pohled nemusí zdát, nanotechnologie je výborným pomocníkem v domácnosti, na zahradě i v autě.

Láká vás svět vědy, a o to více, jedná-li se o vědu využitou v běžných činnostech života? Co kdybychom vám řekli, že nanotechnologii lze chytře využít proti špinavým flekům na sedačce, pro lepší výhled z okna vozu nebo pro delší životnost slunečníků a markýz? Ovšem začněme pěkně popořádku.

Co je to nanotechnologie?

Zdroj: Nano-concept.cz
Zdroj: Nano-concept.cz

Nanotechnologie je věda, která díky práci s atomy dává vznikat látkám a materiálům s netradičními vlastnostmi. A pávě fakt týkající se netradičních vlastností, je ten nejdůležitější.

Slovo nanotechnologie se skládá ze slov „nano“ a technologie. „Nano“ pochází z řečtiny a znamená malost. Díky této pro nás poměrně ještě stále nové vědě, můžeme proniknout do tajů i těch nejmenších světů. A kde jinde hledat tyto malé světy než v přírodě? Právě tam se vědci pro rozvoj nanotechnologie inspirovali, konkrétně u lotosového květu.

Co je to efekt lotosového květu?

Lotosový květ vyrůstá z bahna, a přesto je stále čistý a krásný. Víte, proč tomu tak je? Lotosový květ má samočisticí vlastnost, a to díky tenkým hrbolkům na jeho listu. Ty květ chrání před vodou a usazováním nečistot.

Zdroj: Nano-concept.cz
Zdroj: Nano-concept.cz

Není vám stále jasné, jak přesně lze nanotechnologii využít i ve zmiňovaných činnostech běžného života? Přesně ten samý samočisticí efekt, který se nachází na lotosovém květu, vědci dokázali přenést na textil, sklo a další jiné materiály. Stačí je jen speciálními nano přípravky naimpregnovat.

Impregnace nano produkty od NanoConcept

kámenNa trhu existuje německá firma NanoConcept, která se zabývá především úpravou povrchových vlastností materiálů. A právě ta představila celou řadu nano přípravků, jež jsou vyrobeny z nano částic a dalších komponentů. Stačí tak pouze přípravek nanést na sedačku, sklo u auta, zrcadlo v koupelně nebo na oblečení a částice se během impregnace sami inteligentně uspořádají na daný povrch a vytvoří sklovitou vrstvu tzv. efekt lotosového květu.

Při nanášení přípravku se však nemusíte obávat, že by jakkoliv poničil daný materiál. Vlastnosti daného materiálů zůstávají stále stejné.

STOP nevzhledným flekům na nábytku

Zdroj: Nano-concept.cz
Zdroj: Nano-concept.cz

Bujaré večírky často končí vylitým vínem na sedací soupravě a mnohdy ještě červeným. Nejedno nedělní odpoledne provází zas rozlitá káva a chvilky s rodinou a dětmi již kolikrát zkazila zmrzlina na polštáři. Kdo by to bohužel neznal. A přitom řešení je tak snadné.

Zdroj: Nano-concept.cz
Zdroj: Nano-concept.cz

Stačí sedací soupravu, polštářky a další jiný bytový a textilní nábytek naimpregnovat nano přípravky. V případě nehody, pak nezbudou žádné fleky. Vsaďte tak raději na prevenci a zapomeňte na následné drhnutí mastných fleků chemickými přípravky. Ty nejenže většinou flíček nevyčistí, ale navíc zanechají mnohem větší. Skvělou volbou je naimpregnovat textil například Nano impregnací textilu a kůže.

Přípravek je vhodný i na oblečení, kterému zabrání promočení, nebo na stany, slunečníky a markýzy. I ty je potřeba chránit proti dešti a nečistotám.

textil

Nano impregnací lze ochránit všechny materiály

Ovšem nejen na textil a kůži jsou nano produkty vhodné. NanoConcept má ve své nabídce celou řadu přípravků na sklo, keramiku, auto, kovy, nerezovou ocel, dřevo, kámen i plasty. Nanotechnologii tak lze snadno využít i proti častým nečistotám na kachličkách v koupelně, na dřevěném obkladu na terase nebo proti vodnímu kameni u kuchyňského dřezu.

A to stále není vše. Nano přípravky přijdou vhod i majitelům dioptrických brýlí. Nevěříte? Přesvědčte se sami na stránkách německé společnosti NanoConcept.

 [vsw id=“qZhi1couwsU“ source=“youtube“ width=“425″ height=“344″ autoplay=“no“]

Může vás zajímat

Komentář: Odzvonilo plynovým kondenzačním kotlům? V Německu vláda omezuje jejich prodej, něco podobného se chystá i v Česku

Evropští zákonodárci hledají cesty, jak utnout vytápění plynem. Rozdíly mezi evropskou legislativou a efektivním způsobem vytápění popisuje Roman Švantner.