Levné a ekologické vytápění s tepelnými čerpadly

Tepelné čerpadlo vzduch-voda, zdroj: www.tepelna-cerpadla-pzp.cz
Tepelné čerpadlo vzduch-voda, zdroj: www.tepelna-cerpadla-pzp.cz

Přejete si dům vytápět efektivně, ekologicky, bez starostí a s nízkými náklady? Pak zvažte pořízení tepelného čerpadla.  

Tepelná čerpadla jsou stále oblíbenějším zdrojem vytápění. Svědčí o tom také skutečnost, že v současném kole kotlíkových dotací nepořizují lidé nejvíce kotle na tuhá paliva, ale právě tepelná čerpadla.

Princip fungování

Tepelné čerpadlo pro rodinný dům funguje na principu akumulace tepla z vnějšího okolí.  Tepelnou energii čerpadlo získává díky kapalnému médiu. Akumulované teplo následně předává pro ohřev vody nebo pro vytápění.  Tepelnou energii zařízení čerpá nejčastěji z vnějšího vzduchu nebo ze země prostřednictvím hloubkového vrtu nebo horizontálního kolektoru. Energii lze také čerpat z vody, respektive z geotermálních pramenů.

Na základě tří druhů získávání energie proto rozlišujeme tepelná čerpadla na principu vzduch-voda, země-voda a voda-voda. Na zvoleném režimu je závislá také náročnost instalace. Nejjednodušší na instalaci je tepelné čerpadlo vzduch voda, které stačí zavěsit na venkovní zeď domu.

Ostatní instalace v podobě země-voda, či voda-voda, jsou na instalaci a přípravné práci náročnější, zato ale tyto řešení disponují vyšší účinností.

Vlastnosti tepelného čerpadla

Technologie tepelných čerpadel spojují hlavní výhody vytápění tuhými palivy i plynovými kotli. Přednostmi jsou především levný, ekologický a automatický provoz nevyžadující údržbu.

Tepelná čerpadla jsou zároveň vysoce spolehlivá a vynikají dostatečným výkonem, který i z nízkých venkovních teplot dovede poměrně komfortně vytápět rodinný dům a ohřívat užitkovou vodu.

Návratnost investice

Mnoho zájemců o tepelné čerpadlo odradí vyšší pořizovací cena celého zařízení. Při kalkulaci a zvažování budoucího zdroje vytápění je však nutné zohlednit všechny aspekty, včetně nákladů na budoucí provoz.

Pořizovací ceny tepelných čerpadel jsou sice vyšší, ale zato tato technologie nevyžaduje naprosto žádné zásoby paliva. Nutná je pouze elektrická energie pro samotný provoz elektrického čerpadla. Ve srovnání s pořízením plynového kotle a budoucími výdaji za plyn je návratnost tepelného čerpadla přibližně 5 let.

Podrobné informace o pořizovacích cenách naleznete na stránce tepelná čerpadla ceník.

Tepelná čerpadla od českého výrobce

Přední českou společností vyrábějící tepelná čerpadla je PZP HEATING a.s. Společnost s více než dvacetiletou historií se zabývá vývojem a výrobou vysoce spolehlivých a účinných tepelných čerpadel. Předností českých čerpadel je přijatelná pořizovací cena, vysoká kvalita a v neposlední řadě dostupný servis.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.