Kvalitu spánku ovlivňuje především matrace

Zdroj: Pixabay.com
Zdroj: Pixabay.com

Kvalitu spánku ovlivňuje mnoho faktorů, které je potřeba eliminovat. Spánek je totiž tou nejdůležitější pasivní aktivitou, která našemu tělu dodá energii na další den. A ač jsme stále upozorňováni na to, že bez kvalitního spánku bude naše tělo strádat, je to právě spánek, který mnohdy šidíme.

Přestože spíme osm hodin denně, před spaním tři hodiny již nic nejíme a pravidelně nezapomínáme větrat, i tak náš spánek nemusí být kvalitní. Proč? Protože zapomínáme na to nejdůležitější. Pokud se po ránu probouzíme celí rozlámání a přes den trpíme bolestí zad, pak chyba bude v matraci.

Zdroj: Matrace-mabo.cz
Zdroj: Matrace-mabo.cz

Jenže právě matrace je mnohdy až posledním faktorem, který se rozhodneme ovlivnit. Její koupi stále oddalujeme a říkáme si, že tím to rozhodně nebude. Ale bude! Životnost matrace je cca 7 let, pokud tak spíte na dvacetileté matraci, pak vám už dávno přesluhuje.

Jak vybrat správnou matraci?

Vybrat správnou matraci není zas tak složitý úkol. Nutné je jen zvážit její tuhost, materiál, podkladovou podložku a naše tělo.

Tuhost

Na trhu existují matrace měkké, středně tvrdé a tvrdé. To, jakou správnou tuhost zvolit, můžete snadno zjistit z vaší polohy při spánku. Pokud nejčastěji usínáte i probouzíte se na zádech, potom zvolte tvrdší, ovšem spíte-li naopak raději na břiše, pak bude správnou volbou měkká matrace. Pro polohu na boku je vhodná středně tvrdá.

Zdroj: Matrace-mabo.cz
Zdroj: Matrace-mabo.cz

Materiál

Při výběru máte možnost volit také z mnoha materiálů. Pro dlouho životnost rozhodně vybírejte matrace z kvalitních a odolných materiálů. Správnou volbou tak může být visco pěna. Alergici zas jistě ocení BIO pěnu a ti, co nechtějí řešit tvrdost matrací, mohou sáhnout po latexové. Ta se díky sedmi rozdílným zónám tvrdosti přizpůsobí tělu. Na trhu však seženete i matrace pružinové či polyuretanové.

Podkladová podložka

Zdroj: Matrace-mabo.cz
Zdroj: Matrace-mabo.cz

Při koupi matrace je také nutné brát v potaz vaši podkladovou podložku. Máte-li doma rošt laťkový či lamelový, pak si můžete vybírat ze všech zmiňovaných materiálů. Pokud ale třeba na chalupě spíte na pevné desce, pak prodyšnost matrace není dostatečná a je nutné se poohlédnout po pružinové.

Dispozice našeho těla

Ani výšku, šířku, váhu a stáří není dobré při výběru matrace podceňovat. Správná délka by měla být o minimálně 10 cm delší, než je naše výška. Šířka je nejčastěji v nabídce 90 cm, což je pro většinu dostačující. Co se týká stáří, pak je s přibývajícím léty vhodné volit tvrdší matraci. Ta je většinou doporučována i lidem s nadváhou či obezitou.

Nabídka je opravdu široká, pokud tak tápete a nevíte, kde začít potom pro vás máme jednu malou radu. E-shop Matrace-mabo.cz má na svých stránkách chytré filtrování, kde si nastavíte potřebný rozměr, nosnost, tuhost a v neposlední řadě i samozřejmě cenu. Dle vašich kritérií vám pak vyskočí nejvhodnější varianty, ze kterých bude výběr už mnohem snazší.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.