Kvalitní matrace může mít pružiny i pěnu. Na základě čeho si vybrat?

Zdroj: Pixabay.com

Jistě není potřeba zdůrazňovat, že kvalitní spánek je naprosto zásadní. Je důležitý jak pro náš organismus jako takový, tak proto, abychom se zkrátka cítili další den fit. Proto bychom určitě neměli zanedbávat výběr kvalitní matrace. V současnosti existuje na trhu velké množství produktů, a tak může být problém se v nich zorientovat. Je potřeba si zejména uvědomit, že na výběr máme obvykle pružinovou a pěnovou konstrukci. Pojďme se na tyto varianty společně podívat.

Není pružina jako pružina

Mnoho lidí si stále pod pojmem pružinová matrace představí klasické velké pružiny, které tlačí, proleží se a nejsou zkrátka komfortní. Takové matrace se dnes však zpravidla již vůbec nevyrábějí nebo se jedná o ty úplně nejlevnější varianty. Pokud jde o pružinovou matraci, tak doporučujeme taštičkové matrace, které se skládají z mnoha malých pružinek, a které jsou nezávisle umístěny v kapsách, takzvaných taštičkách. Tyto typy matrací mají moderní konstrukci a jsou schopny zajistit kvalitní spánek.

V případě matrací tvořených pružinami je ideální umístit je do pevného roštu nebo třeba rovnou na zem, pokud vám vyhovuje i tento způsob spánku. Samotná matrace totiž sama o sobě pruží dostatečně. Pokud ale máte radši měkčí postel, můžete ji samozřejmě umístit také do roštu pružného. Kromě pružinových matrací také máme matrace:

  • Latexové
  • Pěnové

Pokud jde o latexové matrace, tak ty se často pořizují při zdravotních obtížích. Jejich velkou výhodou je totiž vysoká bodová elasticita. Vyráběny jsou z přírodních materiálů, ale jejich cena je vyšší. Zdaleka nejvyhledávanějšími a nejčastějšími typy matrací jsou ale každopádně pěnové matrace. Zde můžete vybírat v mnoha cenových kategoriích. Pěnovou matraci je určitě vhodnější umístit do pružného roštu.

Vybírejte důkladně

S ohledem na matrace z pěny existuje mnoho různých druhů tohoto materiálu. Je to například populární pomalá neboli paměťová pěna, která je schopna se dobře vytvarovat podle křivek vašeho těla. Každému však vyhovuje jiný druh pěny, protože požadavky na matraci jsou často velmi individuální.

Může vás zajímat

Komentář: Odzvonilo plynovým kondenzačním kotlům? V Německu vláda omezuje jejich prodej, něco podobného se chystá i v Česku

Evropští zákonodárci hledají cesty, jak utnout vytápění plynem. Rozdíly mezi evropskou legislativou a efektivním způsobem vytápění popisuje Roman Švantner.