K čemu slouží odvlhčovač vzduchu a jak jej vybrat?

Snažíte se vyřešit problém s nadměrnou vlhkostí vzduchu, která vede k rozrůstání nebezpečných plísní? Řešení je prosté – pořiďte si odvlhčovač vzduchu. Elektrický přístroj dokáže efektivně snížit vlhkost vzduchu na požadovanou úroveň a zajistit tak zdravější prostředí. Prozradíme vám, na co se zaměřit při výběru.

1. Výkon odvlhčování a vzduchový výkon

Na trhu je široké spektrum přístrojů s odlišnými parametry. Při výběru odvlhčovače vzduchu jsou stěžejní především výkonnostní hodnoty, tedy výkon odvlhčování a vzduchový výkon.

Výkon odvlhčování se udává v litrech za 24 hod. a udává množství vody, které je přístroj schopen ze vzduchu v daném časovém intervalu odstranit. V praxi má na výkon vliv teplota vzduchu a aktuální vlhkost – pohlídejte si, aby výkon vybraného modelu platil za stejných podmínek. Obvykle jde o 30°C a 80 % relativní vlhkosti.

Vzduchový výkon souvisí s ventilátorem, kterým většina odvlhčovačů disponuje. Musí odpovídat dispozicím místnosti, ve které je používán, přičemž za hodinu by měl přečerpat vzduch v daném prostoru cca 2x.

Zdroj: Sunline-agida.cz
Zdroj: Sunline-agida.cz

2. Snímač vlhkosti a automatický režim

I běžné modely mají hygrostat (snímač vlhkosti), který zajišťuje vypnutí odvlhčování v momentě, kdy vlhkost v místnosti dosáhne požadované hodnoty. Uživatel má možnost nastavit vlhkost vzduchu na konkrétní úroveň a odvlhčovač ji bude průběžně udržovat.

3. Kondenzační, nebo absorpční odvlčovač?

Odvlhčovače lze rozdělit na základě způsobu odvlhčování. Kondenzační (kompresorové) zařízení jsou nejrozšířenější a fungují na principu ochlazení procházejícího vzduchu a jeho následného ohřátí. Tyto typy odvlhčovačů dosahují optimálního výkonu při pokojové nebo vyšší teplotě.

Adsorpční odvlhčovače pohlcují vlhkost adsorbentem. Mají nižší odvlhčovací výkon, ale na druhou stranu nejsou tak závislé na okolní teplotě. Využívají se i při nižších než běžných pokojových teplotách. Další výhoda spočívá v tišším chodu.

Zdroj: Sunline-agida.cz
Zdroj: Sunline-agida.cz

4. Objem nádrže, odvod vody a doplňkové funkce

Při výběru odvlhčovače nezapomeňte zohlednit také objem nádrže (vyšší objem = méně časté vylévání vody), případně si vyberte model s odvodem vody do odpadu. Některé moderní přístroje nabízí nadstandardní funkce jako je ionizátor, vzduchový filtr nebo jiné zařízení, které zlepšuje kvalitu ovzduší.

Tip na závěr: Kvalitní odvlhčovače vzduchu, ale také infrazářiče, tepelná čerpadla, plynová topidla a další tepelnou techniku vyrábí česká firma Agida pod značkou SUNLINE.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?