Je vaše balkonové zábradlí bezpečné? Znáte jeho maximální zatížení?

Zdroj: www.hanakov.cz
Zdroj: www.hanakov.cz

Lodžie nebo dodatečně postavené balkóny jsou v bytových domech praktickým stavebním prvkem, který zvětší prostor bytu a zvýší jeho cenu. Balkony lze využít jako odpočinkové místo pro relaxování, zimní zahradu nebo jako místo pro uskladnění kola, které nechceme nechávat ve sklepě.

Důležitou roli v celé konstrukci balkónu zastupuje kvalitní zábradlí, které plní nejen bezpečnostní ale také estetickou funkci. Vybrat to nejvhodnější není zrovna snadnou záležitostí. Opomeneme-li estetickou funkci, pak při některých variantách konstrukcí se neobejdeme bez odborné pomoci statika nebo projektanta, který určí počet kotev a jejich možné maximální zatížení. Proto nepodceňujte jeho výběr a před zakoupením a instalací vybírejte společnost, která vám navrhne způsob kotvení a předloží maximální přípustné zatížení.

Varianty konstrukcí

Balkonové uchyceni závisí na konstrukci samotného balkonu, které je buď uchyceno přímo k panelům domu, nebo je dodatečně postaveno na vlastních základech. Podle toho může být zábradlí ukotveno k betonovým balkonovým deskám přes zateplovací systém nebo na vlastní konstrukci balkonu.

Samotné uchycení balkonového zábradlí probíhá prostřednictvím kotvení přes zdivo za pomocí závitové kulatiny, na kterou se z vnitřní strany umístní osmimilimetrová ocelová plotna. Vnější část je proti pohybu jištěna šrouby a na konci kulatiny jsou umístěny kotvící háky.

Zábradlí může zvětšit prostor balkonu

Lodžie mohou být díky specifické konstrukci balkonového zábradlí prodlouženy speciálními svařenci až o 55 cm. Vhodnost takto prodloužené konstrukce však musí posoudit statik.

Soukromí nebo více světla?

Balkonové zábradlí se lze vyplnit různorodými materiály, jakými jsou dřevěné či plastové plotové laťky, polykarbonát, drátované sklo, cementovláknité desky, mřížky tahokov nebo plech.

Při výběru myslete na to, zda si přejete více soukromí a mít neprůhlednou výplň nebo naopak zvolíte světlo propustnou výplň, která balkon opticky zvětší. V mnoha případech se volí kombinovaná výplň, které poskytuje soukromí a zároveň balkon prosvětluje.

Záruka kvality

Výrobou kvalitního zábradlí s dlouholetou životností se zabývá společnost Hanakov, která balkonové zábradlí vyrábí z uzavřených nebo otevřených profilů. Zábradlí je proti korozi chráněno pozinkováním a ochranným polyuretanovým nátěrem, který zaručí životnost až 50 let. Společnost Hanakov provádí také odbornou instalaci.

Při výběru zábradlí na balkon nepodceňujte jeho kvalitu, místo toho vsaďte na prověřené specialisty, kteří výrobu přizpůsobí specifickým požadavkům klienta a striktně dodržují parametry technické dokumentace.

Může vás zajímat

Svařování je velkým tématem pro všechny majitele zámečnických firem. Jak na něj?

Hledáte profesionální zakázkové svařování kovů, CNC dělení plechů laserem a výrobu klempířských produktů? Inspirujte se.