Jak vyřešit úložný prostor v bytě? Správný výběr šatní skříně zlepší ukládání oblečení

Šatní skříň, zdroj: pixabay.com

Dostatek úložného místa je stěžejní pro čistou a uklizenou domácnost. Věci zařazené na svém místě dodávají domácnosti řád a svěží atmosféru volného prostoru. Proto se vyhněte chaosu volně poházeného oblečení a všemožného domácího i sportovního vybavení, které není kam dát. Poradíme, podle čeho vybírat šatní skříně a jak koncipovat úložný prostor v domácnosti.

Úložný prostor v chodbě a předsíni

Nejsnadněji dostupný úložný prostor pro všechny členy domácnosti poskytují vestavěné skříně, které slouží k uložení sezónního oblečení a bot. Typicky to jsou kabáty, bundy a obuv. Pro uložení drobných věcí, jako šátků, rukavic, čepic ale také nejrůznějších drobností využijete praktické předsíňové skříně, šatní stěny s šuplíky nebo komody, které poskytují výborné členění uložených věcí.

Šatní skříně do ložnice a šatny

Hlavní a největší úložný prostor v bytě zastupují šatní skříně. A to jak vestavěné, tak i volně stojící. Ideálním místem pro šatní skříně jsou šatny, ložnice či dětské pokoje. Jednoduše místa, ke kterým každý z členů domácnosti má snadný přístup ze svého pokoje.

Rozdělení úložného prostoru šatní skříně záleží vždy na jejím uživateli. Komu vyhovuje systém věšení oblečení na ramínka, ten nesmí zapomínat na dostatečně dlouhou šatní tyč. Pokud ale preferujete řádné skládání oblečení do komínků, pak zvolte více polic a zásuvek. Optimálním řešením je kombinace obou variant, tedy volné části se šatní tyčí a druhou částí s policemi.

Zároveň do skříně musí být snadný přístup, proto nepodceňujte výběr dveří a systém otvírání. Dveře totiž mohou být jak s klasickým otvíráním, tak i posuvné. Při posuvu ale počítejte s tím, že nikdy nebudete míst přístup do celé skříně najednou. Z tohoto pohledu snadný přístup poskytuje například čtyřdveřová šatní skříň dub sonoma.

Skříně do dětských pokojů

Specifický druh úložného prostoru představují komody a skříně do dětských pokojů. Ty se na první pohled, pokud nemají dětské motivy, nemusí se lišit od běžných šatních skříní. Důležité ale je správné rozvržení úložného prostoru. Inspiraci vám poskytne šatní skříň bílá, ve které spodní patro slouží k uložení boxů s hračkami, postranní police využijete na skládané oblečení.

Police pro větší přehlednost můžete vybavit boxy a organizéry pro uložení spodního prádla, ponožek a drobných doplňků. Vhodná je i šatní tyč, na kterou zavěsíte dětské bundy a kombinézy. Horní polici skříně pak využijete pro ukládání buď sezónních věcí, nebo pro uložení méně používaných hraček.

Nikdy ale nezapomeňte dětské komody a šatní skříně ukotvit do stěny, abyste zamezili převrácení skříně v případě, kdy by dítě chtělo po policích lézt.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?