Jak vybrat vhodné zahradní čerpadlo?

Ponorné čerpadlo Extol, zdroj: www.penzo-zahrada.cz
Ponorné čerpadlo Extol, zdroj: www.penzo-zahrada.cz

Zahradní čerpadla jsou nepostradatelným pomocníkem každého chalupáře. Uplatnění naleznou při zavlažování zahrady, vyčerpávání vody ze studny, z bazénu nebo například ze zaplavených sklepů. Víte ale, které čerpadlo zvolit, aby nejlépe vyhovovalo vašim potřebám?

 Vodních čerpadel existuje celá řada, a ne každé je vhodné například pro zalévání zahrady nebo naopak čerpání znečištěné vody. Proto rozlišujeme čerpadla kalová, hlubinná, ponorná, zahradní, benzinová a domácí vodárny.

V krátkosti si vysvětlíme jednotlivé rozdíly

Kalová čerpadla se používají k vyčerpání znečištěné vody z výkopů, stavebních konstrukcí, septiků a z dalších znečištěných prostorů. Svou konstrukcí je kalové čerpadlo přizpůsobeno tak, aby nenasálo hrubé nečistoty, kterými jsou hlavně kamínky a další pevné částice. Samotná konstrukce omezuje čerpání vody z velkých hloubek.

Vedle toho hlubinná čerpadla jsou přímo uzpůsobená pro čerpání vody z hloubky větší než 9 metrů. Proto se hodí pro vyčerpávání hloubkových vrtů a zaplavených šachtic.

Zahradní čerpadlo Extol, zdroj: www.penzo-zahrada.cz
Zahradní čerpadlo Extol, zdroj: www.penzo-zahrada.cz

Pro všestranné využití při nejrůznějších příležitostech nedají chalupáři a zahradníci dopustit na ponorná čerpadla. Ty naleznou uplatnění především při vyčerpávání bazénů, studen, vytopených sklepů nebo jímek. Navíc disponují celou řadou výhod. Kromě všestranného použití je to extrémně tichý chod, dobrý výkon a především nízká pořizovací cena.

K zavlažování zahrady nebo k přečerpávání vody ze zahradního jezírka slouží také klasická povrchové zahradní čerpadlo. Tento druh je oblíben pro svou nízkou hmotnost, tichý chod a všestranné využití. Navíc umožní čerpatvodu až z hloubky 9 metrů. Čerpadlo stačí postavit na zahradu, zapojit do elektrické sítě, nasávací hadici po nořit do sudu s vodou a můžete zavlažovat.

Zcela specifický typ vodních čerpadel zastupují domácí vodárny, které slouží pro zajištění pitné vody v rodinných domech a chatách, které nejsou připojené na vodovodu. Domácí vodárny se podle poklesu tlaku automaticky zapnou a dodávají potřebný vodu s patřičným tlakem do domácího vodovodního okruhu.

 Hobby čerpadla

Kalové čerpadlo Elpumps, zdroj: www.penza-zahrada.cz
Kalové čerpadlo Elpumps, zdroj: www.penza-zahrada.cz

Pro domácí využití postačí tzv. hobby čerpadla, která jsou určena pro potřeby chalupářů, zahradníků a majitelů nemovitostí. Hobby čerpadla lze pořídit ve všech výše zmíněných provedeních. Čerpadla pro domácí užití jsou především poháněna elektromotorem, který zajišťuje nízkou hmotnost, snadnou mobilitu a velmi tichý chod.

Mezi samotnou špičku v oblasti hobby čerpadel patří léty prověřená značka Elpumps. Jejich vysoký výkon a dlouhá životnost tak dělá z domácích čerpadel velmi užitečného pomocníka.

Profesionální čerpadla

V místech bez elektrické energie a v těžkých pracovních podmínkách přichází na řadu profesionální čerpadla, která snesou velmi hrubé zacházení a větší zatížení. Zpravidla je pohání benzinový motor a využívají se především u hasičů, armády, báňské záchranné služby nebo v těžkém stavitelství.

Kvůli své konstrukci a spalovacímu motoru se jejich váha pohybuje od 25 kg. Za to dokážou přečerpat 1 210 litrů vody za minutu. V profesionálních čerpadlech svou kvalitou i velkým sacím výkonem suverénně dominují čerpadla značky Heron. Jsou natolik kvalitní a spolehlivá, že je využívá mnoho záchranných sborů.

Kde výhodně nakoupit?

Veškerá hobby i profesionální čerpadla snadno porovnáte a také zakoupíte v internetovém obchodě www.penzo-zahrady.cz. Dříve než tak učiníte, podívejte se do sekce „bazar“, ve kterém můžete narazit na nepoškozené zboží za výhodné ceny, které zákazníci vrátili, nebo které má pouze poškozený obal. Kromě velmi snížené ceny je naprostou samozřejmostí standardní plná záruka.

Nečekejte, než přijde jaro a svou chybějící zahradní techniku si vyberte s předstihem a za výhodné mimosezónní ceny.

Může vás zajímat

Správně nainstalované tepelné čerpadlo je cestou k výrazným úsporám

Nejspíše nikomu z vás nemusíme říkat, že tento rok s sebou přinesl znatelné zdražení veškerých forem energie. Z toho důvodu začala spousta rodin přemýšlet nad možnostmi úspor. Jakou roli hraje v daném ohledu tepelné čerpadlo?