Jak ušetřit za elektřinu?

Zdroj: www.pixabay.com

Už vás nebaví platit vysoké účty za elektřinu? Máte už dost žití od výplaty k výplatě či od důchodu k důchodu? Pak zpozorněte. Máme pro vás pár rad, jak ušetřit až 80 % energie.

Jeden vypínač

Také máte doma plno elektroniky, ale nebaví vás neustále kontrolovat, jestli jste televizi vypnuli nebo zda vaše děti zase nezapomněly vypnout monitor od počítače? Stačí si koupit dnes velmi oblíbenou prodlužovačku s vlastním vypínačem. Do ní můžete zapojit třeba televizi, video, rádio a vždy, když odcházíte z domu stačí jen zmáčknout jeden vypínač.

Pravidelné odmrazování

Určitě nezapomínejte na včasné odmrazování mrazáku. Jeho pravidelná údržba vám ušetří nejen peníze, ale i čas. Totiž i několik milimetrů ledu navíc zbytečně zvyšuje spotřebu elektřiny a odmrazování pak trvá mnohem déle.

Zhasínejte

Patříte-li k těm, co večer všude svítí, pak je váš účet za elektřinu asi dosti vysoký. Pokud se ale obejdete bez toho, aby vám bylo vidět do oken jak do výkladní skříně, ušetříte si tím spoustu peněz a občas nějaké to faux pas, že budete zastiženi v oknech, ne zrovna tak upraveni jako když vycházíte z domu.

Pečení si plánujte

Pečete-li k obědu maso a už před přípravou víte, že chcete dopřát rodině nějakou tu sladkou tečku na odpoledne, pak si pečení dobře naplánujte. Troubu totiž stačí jednou předehřát a pak už můžete péct jak o závod, začnete hezky masem, pokračovat budete třeba bábovkou a do vyhřáté trouby si pak můžete nakonec dát například rýži, která se vám pozvolna dodělá do správné konzistence.

Žádné baterie

Kupujete elektrické spotřebiče na baterky? Potom zvažte, co je pro vás lepší. Zda si koupit baterie nebo spotřebič zapojit do zásuvky. Pokud však zvolíte tu druhou možnost, peníze se vás budou držet zuby nehty. Baterie v holicím strojku nebo v zubních kartáčcích totiž spotřebují mnohem více energie než ty, jež se dávají přímo do zásuvky.

Přeplněný vysavač

I vysavač si zaslouží vaši pozornost, proto pravidelně kontrolujte stav prachového sáčku. Pokud se vám zdá, že výkon vašeho vysavače klesá, pak nehledejte chybu v něm, ale právě v přeplněnosti sáčku. Vysávání s plným sáčkem je totiž na úkor slabšího sacího výkonu a zvýšeného nároku na spotřebu elektřiny.

Úsporné žárovky

Argument, že úsporné žárovky stojí mnohem více peněz než ty obyčejné je pěkně ubohý. Je sice pravda, že za ní zaplatíte více, ale vydrží mnohem déle a ještě vám na rozdíl od klasické žárovky ušetří až 80 % energie. Proto se těch obyčejných zbavte a hodně rychle je vyměňte za ty úsporné.

Může vás zajímat

Podlaha ze dřeva je ověřenou klasikou, která ochrání vaši domácnost

Vybíráte vhodnou podlahovou krytinu? Nevíte, který materiál je nejlepší? Inspirujte se výhodami dřevěné podlahy, která je estetická, komfortní a odolná.